Zásadní téma je, zda jsme ekonomickou kolonií Německa či EU. Jsme?
Dobrá otázka! Jak je definována kolonie? Jsme hodnoceni jako rozvojová země. Máme sice výborné makroekonomické výsledky, ale 460 miliard zisku odteče každoročně do zahraničí a naši lidé zůstávají chudí, jedí druhořadé dovozové potraviny a nakupují v second handech. Podle statistik 1/3 národa tře bídu kolem hranice chudoby. Pokud je ze země odváděna drtivá většina přidané hodnoty vytvořené zde, co potom tedy jsme?
A lze s tím něco dělat, abychom nebyli?
Chceme jako SPD prosadit povinnou reinvestici části zisků firem, které zde podnikají, aby 25-30 procent zisku povinně reinvestovali do dalšího rozvoje svého podnikání zde. Chceme deprivatizovat obchod s pitnou vodou. Chceme, aby investiční pobídky se vztahovaly i na české podnikatele. Chceme, aby dotaci na vytvoření pracovního místa dostal například i živnostník na vesnici, který svou živností dokázal zaměstnat sám sebe!
Neměla by být klíčová strategická a síťová odvětví pod kontrolou státu? Již středověký stát si chránil své „regály“…
Nejenom odvětví, ale i zdroje a suroviny. Například zemědělství by mělo být státními orgány směřováno k rozšiřování výroby potravin (bez geneticky upravených plodin), v hornictví by stát měl velmi důrazně kontrolovat těžbu strategických surovin (uran, zlato, lithium…), v energetice se soustředit v první řadě na energetickou soběstačnost a nikoliv na vývoz energie na úkor našeho životního prostředí. Jsem pro posílení pravomocí kompetentních úřadů a pro změnu zákonů tak, aby začaly brát v potaz zájmy tohoto státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík