Pro mnohé nečekaně, ale přece, a ještě s velmi výrazným náskokem porazil Donald Trump Hillary Clintonovou v prezidentské volbě. Jaká byla vaše první reakce?
Předně bych rád upřímně pogratuloval Donaldu Trumpovi. Po osmi letech demokratického prezidenta přichází „střídání stráží“ a úřadu se ujímá republikán. To je důkaz demokratického systému v USA. Američané chtějí změnu, a tak si ji zvolili. Pro Českou republiku se od ledna asi nic zásadního nezmění, ale upevnění vztahů může přijít. Nakonec možná i díky bývalé manželce Ivaně Trumpové. Donald Trump je rázný a rozhodný muž. Je otevřen všem jednáním a rozhovorům a takový by měl být prezidentem nejmocnější země světa. Ranní projev po oznámení výsledků, ve kterém poděkoval Hillary Clintonové za dlouholetou službu Spojeným státům, dokazuje, že vyhrocený slovník předvolební kampaně je minulostí a přichází období zdravého selského rozumu a to je pozitivní zpráva z USA, která dává naději do budoucnosti jak pro Českou republiku, tak pro celý svět.
Ostatně, je dobře, že se v USA pravidelně střídají prezidenti – tu z demokratů, tu z republikánů. A to je projev demokracie. Američtí voliči prostě rozhodli.
Vy USA znáte velmi dobře, myslíte si, že potřebovaly změnu z hlediska například ne zcela ideálního ekonomického stavu?
Ne, to určitě ne, HDP roste a ekonomika roste skvělým tempem, v porovnání s Evropou až závratným, tedy jestli potřebovala změnu, pak dle mého názoru zahraniční politiky, ale je to otázka amerických voličů. Já až tak překvapen nejsem. Ono to vítězství nebylo těsné, ale výrazné. Hlavně ve státech, ve kterých by to málokdo čekal, jako například Michigan.
Myslíte, že jeho bývalá žena Ivana jej přivede k těsnější spolupráci nebo kontaktům s naší zemí?
O tom jsem přesvědčen, jejich syn mluví dobře česky například. Po rozchodu sice neměli spolu nejlepší vztahy, jak známo, ale samozřejmě jiná situace je těsně po rozvodu a jiná je s odstupem času. Takže já si myslím, že ty jejich pře jsou dávno srovnané a že i v tomto by mohla být pro naši republiku docela neoddiskutovatelná výhoda. A i když nic, řečeno s nadsázkou, tak o České republice toho ví z Evropy pravděpodobně nejvíce. A to je jistě nesporné plus. Donald Trump díky své bývalé manželce nás prostě zná a to je nesporná výhoda.
Hovořilo se o jakýchsi katastrofických scénářích, že může vypuknout z takovéto změny politické peklo, rozvíjely se konspirační teorie, že bude manipulováno s hlasy. Co si o tom myslíte?
To jsou fantasmagorie. Demokracie je ve Spojených státech dlouhá léta, celá staletí pevně zabudována, takže vůbec nepředpokládám, že by něco takového v USA nastalo. Historie si pamatuje daleko vyhrocenější situace jako válku Severu s Jihem, atentát na Kennedyho či Watergate s Nixonem.
Trumpova zahraniční politika bude jistě jiná, než by se dalo očekávat od jeho soupeřky. Je možné v této chvíli předpokládat, na co se má Evropa připravit?
Názory obou kandidátů byly před volbami celkem známy. Voličům se ty Trumpovy názory zdály jasnější, a jak jsem už uvedl, chtěli změnu. Donald Trump je rozhodný muž. Jedna věc je předvolební rétorika při kampani, a druhá pak potom realistická práce po volbách. A teď nastává zcela jasná pragmatická politika a jsem přesvědčen, že Trump jako businessman bude používat chladnou hlavu a zdravý selský rozum.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala