Znovu v Mnichově, znovu „o nás bez nás“. Expert rozebral, jak mezinárodní společenství zatočilo se Sýrií a jak to nemůže fungovat

18.02.2016 20:14 | Zprávy

ROZHOVOR Bezpečnostní expert z Univerzity obrany v Brně Lukáš Dyčka rychlé řešení konfliktu v Sýrii nevidí jako příliš pravděpodobné, zatím totiž stále o příměří nejednají přímí účastníci konfliktu. Pokud jde o migrační vlnu, je podle Dyčky sice závažná, ale nejde o žádnou katastrofu a evropský systém ji zvládne.

Znovu v Mnichově, znovu „o nás bez nás“. Expert rozebral, jak mezinárodní společenství zatočilo se Sýrií a jak to nemůže fungovat
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově padla slova o tom, že v Sýrii do týdne nastane klid zbraní. Je to reálné?

V souvislosti s touto konferencí mě napadá paralela s českým vnímáním Mnichova 1938 a známého „o nás bez nás“. V tomto případě se tam jednalo bez Syřanů a dohodu podepsali fakticky jen vnější aktéři jako Rusko, Spojené státy, Írán, Saúdská Arábie a řada jiných. Ti, kdo mají příměří uskutečnit v praxi, zatím nepodepsali nic. Bude tedy záležet na tom, jak vnější aktéři budou svou vůli schopni vnutit těm, kdo bojují. Myslím, že příměří reálné není a že některé z bojujících stran na případný tlak nebudou ochotny přistoupit. A pak je ještě problém v tom, že se příměří má týkat jen vlády a umírněných povstalců, bojujících skupin je ale více – Kurdové, Islámský stát, fronta an-Nusrá – pokud se příměří vztahuje pouze na dvě až tři strany z pěti stran, pak je představa o klidu zbraní iluzorní, protože některé z válčících skupin od sebe na zemi nejdou příliš rozeznat a jejich vzájemná spojenectví se dynamicky mění. Velkou a dlouhodobou šanci bych tedy plánům z Mnichova nedával.

Aktuálně se mluví o bojích u Aleppa jako o klíčové fázi konfliktu. Jaký je jejich reálný význam?

Aleppo bývalo ekonomickým centrem Sýrie a má velkou symbolickou hodnotu i nyní. Je rozděleno mezi vládu a povstalce, a kdo ovládá město, drží ekonomické centrum země. V současnosti vládní vojska obkličují Aleppo ze severu a odřezávají hlavním skupinám povstalců cestu pomoci z Turecka. Dobytí města by znamenalo i velkou ránu tureckému vlivu na tzv. umírněné povstalce. Pokud bude Aleppo dobyto, bude to mít význam v symbolickém posílení vlády – bude-li Asad kontrolovat Damašek, pobřeží a Aleppo, ovládne klíčové pozice v Sýrii.

Jaký dopad to může mít na přiblížení nebo oddálení příměří?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…