Letošní krajské volby bojovaly s nízkou účastí. Z nedávného sociologického průzkumu, který zveřejnila Česká televize vyplynulo, že nejméně "oblíbené" jsou volby do Evropského parlamentu, kterých se účastní 3% dotázaných, nejoblíbenější se naopak staly s třiceti procenty volby do poslanecké sněmovny. "Lidé si vždy řeknou, jaká instituce má velký na jejich život, proto do EU je tak nízká oblíbenost", říká k tomu ústavní právník Jan Kysela. "Zajímavé je to, jak volební systém do senátu zajišťuje velmi heterogenní výsledky. Dříve byl senát velmi pestrý, od roku 2000 je senát buď modrý, nebo oranžový," poukazuje na volební systém Kyselka.
"Krajské volby tím, že to jsou volby nižšího významu nejsou zřejmě natolik velkým lákadlem, aby ty stálé voliče přilákaly k volbám," dodal politolog Vlastimil Havlík. Politické strany ale i přes nízkou volební účast podle odborníka Martina Charváta velice dobře využily marketingové komunikace. "Začínají to dělat profesionálně," dodává s tím, že je to poprvé, co začínají strany využívat i sociální sítě. "I když víme, jaká byla volební účast, tak většina kampaní byla velice dobře udělaná," je přesvědčen. "Záleží samozřejmě také na tom, jaké máte cíle," dodává Charvát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane