Malá účast voličů? Je tu prostě převolbováno, míní odborník

13.10.2012 21:21 | Zprávy

Krajské volby přinesly vítězství sociálním demokratům a komunistům, vyznačovaly se ale také nízkou účastí. Jestli za to mohla špatná marketingová komunikace či jednoduše nezájem voličů bylo hlavním tématem sobotních Otázek Václava Moravce.

Malá účast voličů? Je tu prostě převolbováno, míní odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební komise

Letošní krajské volby bojovaly s nízkou účastí. Z nedávného sociologického průzkumu, který zveřejnila Česká televize vyplynulo, že nejméně "oblíbené" jsou volby do Evropského parlamentu, kterých se účastní 3% dotázaných, nejoblíbenější se naopak staly s třiceti procenty volby do poslanecké sněmovny. "Lidé si vždy řeknou, jaká instituce má velký na jejich život, proto do EU je tak nízká oblíbenost", říká k tomu ústavní právník Jan Kysela. "Zajímavé je to, jak volební systém do senátu zajišťuje velmi heterogenní výsledky. Dříve byl senát velmi pestrý, od roku 2000 je senát buď modrý, nebo oranžový," poukazuje na volební systém Kyselka.

"Krajské volby tím, že to jsou volby nižšího významu nejsou zřejmě natolik velkým lákadlem, aby ty stálé voliče přilákaly k volbám," dodal politolog Vlastimil Havlík. Politické strany ale i přes nízkou volební účast podle odborníka Martina Charváta velice dobře využily marketingové komunikace. "Začínají to dělat profesionálně," dodává s tím, že je to poprvé, co začínají strany využívat i sociální sítě. "I když víme, jaká byla volební účast, tak většina kampaní byla velice dobře udělaná," je přesvědčen. "Záleží samozřejmě také na tom, jaké máte cíle,"  dodává Charvát.

Chybí sjednocující téma

Podle něj je ta viditelná část komunikace je sice méně nápaditá, ale nejdůležitější. "Říká to voličům - tady jsme, podívejte se na nás. Teprve potom přichází na řadu další vrstvy komunikace." Podle odborníka na marketingovou komunikaci Vladimíra Bytrova je jednoduše v České republice převolbováno. "Lidé ztrácejí orientaci koho a proč volí. přidává se k tomu nejistota, jaká je pravomoc lidí v krajských zastupitelstvech. Letos chybělo také například sjednocující téma, minule to byly například poplatky u doktora," dodává Bystrov. Podle Charváta je to také tím, že lidé tady jsou mnohem skeptičtější. "U nás nikoho nenadchnete. Prostě je to takhle - my jsme tady, věřte nám. V Americe je to například o mnoho jednodušší," dodává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…