„Těší nás, že jsme pro jiná města příkladem dobré praxe. Tito civilní pracovníci jsou očima strážníků a navíc i pouhá jejich přítomnost působí velmi preventivně,“ uvedl náměstek primátora a zároveň velitel chomutovských strážníků Jan Řehák. Lidé v Chomutově si na neozbrojené hlídky označených civilistů zvykli, chválí je a vítají jejich rozšíření.
Protože jsou asistenti civilními pracovníky, jejich úlohou je monitorovat situaci v ulicích, u škol, na sídlištích, v parku i v problémových lokalitách města. Jsou označeni reflexní vestou s nápisem civilní pracovník městské policie. „Vybaveni jsou telefonem a minikamerou, aby mohli upozorňovat strážníky na zjištěné nedostatky veřejného pořádku ve městě. Zjišťují černé skládky, neuklízející pejskaře, dohlíží u škol, vystupují v roli svědka při řešení protiprávního jednání a pomáhají při preventivních akcích, či při řešení prostituce,“ upřesnil ředitel městské policie Vít Šulc.
Od roku 2007, kdy civilní pracovníci rozšiřují počet strážníků ve městě, vzniklo již 48 pracovních míst. „Na zvýšení bezpečnosti ve městě prostřednictvím asistentů prevence kriminality jsme získali za celé období přes tři miliony z různých dotačních titulů, město z vlastního rozpočtu přidalo dalších více než čtyři sta tisíc korun,“ dodal náměstek Řehák. Ředitelka odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Jitka Gjuričová pochválila Chomutov za hledání nekonvenčních cest a zároveň představila města, která po vzoru Chomutova začala využívat asistentů. Z Ústeckého kraje jsou to Děčín, Šluknov, Most, Obrnice, nebo Litvínov, další ze Středočeského, Moravskoslezského kraje. Smysluplné pracovní uplatnění díky tomuto projektu mohou získat dlouhodobě nezaměstnaní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Chomutov-mesto.cz