Cheb by se v příštím roce mohl stát prvním městem v České republice, které se bude moci pochlubit takzvaným Štaufským sloupem. Ty jsou v současné době k vidění v sedmnácti evropským městech, jejichž dějiny jsou spojeny s mocným rodem Štaufů, z něhož vzešla řada římsko-německých králů a císařů. Podle předběžné dohody s představiteli štaufské společnosti by k odhalení chebského sloupu mělo dojít příští rok 12. července. „Přesně v tento den uplyne 800 let od podpisu buly štaufského panovníka Fridricha II. v kapli chebského hradu. Touto listinou kodifikoval budoucí římský císař, mimochodem na svou dobu velmi pokrokový, vztahy mezi mocí světskou a církevní,“ vysvětlil místostarosta Chebu Michal Pospíšil. „Jednalo se o dokument, který byl významný pro celou Evropu. Kdybych to měl nějak přiblížit, šlo o tak důležitý akt, jako kdyby v současnosti byla v Chebu podepsána třeba tolik diskutovaná Lisabonská smlouva.“
Místostarosta Pospíšil se před několika dny zúčastnil slavnostního odhalení v pořadí sedmnáctého Štaufského sloupu v německém Göppingenu nedaleko Stuttgartu. Při této příležitosti zde jednal se zástupci již zmíněné štaufské společnosti. „Jak nám sdělili, už dokonce mají zajištěného sponzora, který by výrobu a následný transport sloupu do Chebu financoval. Šlo by přitom o částku mezi 20 až 25 tisíci eur. Město by pouze zajistilo místo pro jeho instalaci, opatřilo stavební povolení a další potřebné dokumenty a nechalo vybudovat základ,“ poznamenal Pospíšil.
Štaufské sloupy mají podobu 3,5 metru vysokého osmihranu z travertinu, který se těží nedaleko Norimberku. Jejich horní část je zdobena zlatým lemem. „Odhalení sloupu by se mohlo stát jedním z hlavních bodů doprovodného programu krajinné výstavy v příštím roce. Jeho součástí bude také velká výstava Chebsko pod vládou Štaufů na chebském hradě, jehož historie je právě s tímto významným rodem pevně svázána,“ dodal Pospíšil. „Byl to právě jeden z jeho nejznámějších představitelů, slavný Fridrich Barbarossa, který nechal původní objekt v závěru 12. století přestavět na císařskou falc. Jde přitom o jedinou ukázku tohoto typu hradní architektury na našem území.“
Město počítá s tím, že by Štaufský sloup nechalo umístit někam před areál hradu. „Uvažovali jsme přímo o hradu, ale představitelé štaufské společnosti chtějí, aby byl sloup na celoročně přístupném místě. Chceme proto vybrat nějaké vhodné místo v sousedství vstupu do hradního areálu,“ upřesnil Pospíšil.
Štaufské sloupy se v současné době nacházejí ve městech na území Německa, Rakouska a Itálie.
Bc. Tomáš Ivanič, redaktor Chebských radničních listů
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestocheb.cz