A nezůstalo jen u myšlenky, v květnu tohoto roku začala realizace. „Šlo o spontánní nápad, ukázat, přiblížit, poznat a identifikovat místa, kterými procházejí tělesně a zrakově hendikepovaní lidé a dělají jim problémy, ale my je zkrátka takto nevnímáme, nevidíme. Postupně chceme ta místa narovnávat a pohyb na nich usnadnit. Proto jsme ve spolupráci s českobudějovickou Střední zdravotnickou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou a studenty kontaktovali postižené. Ten zápal pro věc ode všech je úžasný. Město definovalo základní trasy pohybu, kterými postupně procházejí hendikepovaní za doprovodu dvou studentů. Ti dělají fotodokumentaci, přidávají komentář, poznámky o tom, co si k jednotlivým místům řeknou, a takto zpracovanou zprávu z dané trasy zašlou na odbor správy veřejných statků, na kterém je náprava a odstranění zjištěných překážek a nedostatků,“ vysvětlil garant projektu, náměstek primátorky Michal Šebek.
První etapa zahrnuje celkem 30 tras, které spojují radnici a instituce, například Úřad práce, pojištovny, ale i společenské a sportovní zázemí, obchodní centra či pohyb po sídlištích. „Faktem je, že úředníci, tak jako běžní občané, tato problémová místa nevnímají, je to pro nás i přínosný sekundární efekt, kdy toto poznání okamžitě i přenášíme do naší práce a požadavků. Díky iniciativě a empatii mladých studentů zdravotní školy a vstřícnosti postižených, začínáme vnímat jejich pocity. Vidíme to z jejich pohledu a to je velmi cenné poznání,“ říká k projektu Sociálně přívětivé město náměstek primátorky Michal Šebek a zároveň dodává, že jde o vůbec nejhezčí projekt za jeho dvouletého působení na radnici.
Práci všech zúčastněných oceňují i hendikepovaní. „Tohle je projekt, který lidem s postižením skutečně usnadní život. Hrozně fajn je, že město s hendikepovanými komunikovalo od samého počátku a přímo je zapojilo. Důležité je zvyšovat i povědomí o tom, že ne pro každého je cesta do práce, školy nebo obchodu jednoduchá, a proto je třeba odstraňovat bariéry nejen v ulicích, ale i mezi lidmi všeobecně,“ prohlásil na adresu Sociálně přívětivého města Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru a českobudějovický radní.
Souhlasí s ním i mladý muž se zrakovým postižením, Adam Tomáš. „Chodili jsme ty dvě základní trasy, k hlavní poště na Senovážné náměstí a k IGY. Problémy dělá například dočasné umístění dopravní značky uprostřed chodníku, dost často i třeba předzahrádky, kam se člověk na vozíku nevejde, a potíže jsou někdy i s příliš krátkými intervaly u semaforů. Ten projekt je úplně super, oceňuji zapojení studentů z prvního, po prázdninách už budou ve druhém ročníku. Ptají se na spoustu věcí, zajímají se o všechny souvislosti a já jsem moc rád, že se to takhle rozjelo. Je to smysluplné a mám opravdu velkou radost,“ dodává Adam Tomáš.
„Pomáhat hendikepovaným, slabším i jinak znevýhodněným lidem beru jako samozřejmost. Budějce jsou pohostinným městem pro všechny a po všech stránkách. Proto samozřejmě musíme vytvářet optimální podmínky. Víme, že se tady, stejně jako všude jinde, najdou bariéry. Kde to dokážeme ovlivnit, tam je odstraňujeme. Empatií a lidským dobrem k postiženým chceme postupně „nakazit“ veřejnost. Někdy opravdu stačí dobrá vůle k posunutí třeba stolku a židle v předzahrádce, aby tudy pohodlně projel vozíčkář nebo prošel člověk se slepeckou holí. Oni si svůj nesnadný osud nevybrali, tak buďme prosím ohleduplní,“ vyzývá primátorka Dagmar Škodová Parmová.
Projekt bude pokračovat i v zimních měsících, cílem je usnadnění pohybu osob se sníženou pohyblivostí při zimní údržbě. Ukončen by měl být v červnu 2025. Město bude získané zkušenosti využívat při nastavování pronájmů či rekonstrukcích komunikací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV