A nezůstalo jen u myšlenky, v květnu tohoto roku začala realizace. „Šlo o spontánní nápad, ukázat, přiblížit, poznat a identifikovat místa, kterými procházejí tělesně a zrakově hendikepovaní lidé a dělají jim problémy, ale my je zkrátka takto nevnímáme, nevidíme. Postupně chceme ta místa narovnávat a pohyb na nich usnadnit. Proto jsme ve spolupráci s českobudějovickou Střední zdravotnickou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou a studenty kontaktovali postižené. Ten zápal pro věc ode všech je úžasný. Město definovalo základní trasy pohybu, kterými postupně procházejí hendikepovaní za doprovodu dvou studentů. Ti dělají fotodokumentaci, přidávají komentář, poznámky o tom, co si k jednotlivým místům řeknou, a takto zpracovanou zprávu z dané trasy zašlou na odbor správy veřejných statků, na kterém je náprava a odstranění zjištěných překážek a nedostatků,“ vysvětlil garant projektu, náměstek primátorky Michal Šebek.
První etapa zahrnuje celkem 30 tras, které spojují radnici a instituce, například Úřad práce, pojištovny, ale i společenské a sportovní zázemí, obchodní centra či pohyb po sídlištích. „Faktem je, že úředníci, tak jako běžní občané, tato problémová místa nevnímají, je to pro nás i přínosný sekundární efekt, kdy toto poznání okamžitě i přenášíme do naší práce a požadavků. Díky iniciativě a empatii mladých studentů zdravotní školy a vstřícnosti postižených, začínáme vnímat jejich pocity. Vidíme to z jejich pohledu a to je velmi cenné poznání,“ říká k projektu Sociálně přívětivé město náměstek primátorky Michal Šebek a zároveň dodává, že jde o vůbec nejhezčí projekt za jeho dvouletého působení na radnici.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV