Hradec Králové: První ženou na seznamu čestných občanů města může být Soňa Červená

16.02.2012 9:09 | Zprávy

Hluboké pouto proslulé operní pěvkyně a herečky Soni Červené k východočeské metropoli Hradci Králové se stalo nositelem nápadu udělení čestného občanství, se kterým přišla Filharmonie Hradec Králové.

Hradec Králové: První ženou na seznamu čestných občanů města může být Soňa Červená
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Radní zastupitelstvu doporučili schválit udělení čestného občanství ve městě, které sama považuje za svůj domov. Zastupitelé o tomto rozhodnou koncem února.

Soňa Červená často koncertuje na pódiích města Hradec Králové. V rámci svých vystoupení i po nich setrvává ve vzpomínkách na kořeny svého rodu, které jsou právě v našem městě, ke kterému má tímto velice blízký vztah. „Město Hradec Králové čestným občanstvím vzdává hold její bohaté umělecké kariéře, a tak trochu i rodinným předkům, které její praděd neodmyslitelně spojil s naším městem. Soňa Červená by tak byla první ženou, která by získala čestné občanství města Hradec Králové,“ dodal náměstek primátora s gescí za kulturu prof. Josef Krofta. Ten zastupitelům souhlas radních s udělením předloží ke schválení koncem února.

„Udělením čestného občanství paní Soně Červené bychom jí, dle našeho názoru, dali nejlépe najevo, jak moc si Hradečané jejího vztahu ke kořenům váží a na druhou stranu by se tímto aktem zdůraznil i vztah dnešní hradecké generace k historii i současnosti svého města,“ uvádí ve své písemnosti autor myšlenky Václav Derner, ředitel Filharmonie Hradec Králové.

Soňa Červená navštěvuje Hradec Králové často, a to nejen na koncertech ve Filharmonii Hradec Králové, ale i při svých divadelních vystoupeních v Klicperově divadle.

Zastupitelé udělili čestné občanství v loňském roce básníku Zbyňku Hejdovi a disidentu Pavlu Wonkovi. Kompletní aktualizovaný seznam čestných občanů města je zde:  http://www.hradeckralove.org/hradec-kralove/cestni-obcane-mesta

Životopisná data Soni Červené:

Soňa Červená (* 9. září 1925 Praha) je česká herečka a operní pěvkyně, mezzosopranistka, dcera známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného a Žofie Veselíkové; pravnučka známého královéhradeckého výrobce a vynálezce žesťových hudebních nástrojů Václava Františka Červeného.

První divadelní zkušenosti získala v muzikálu Divotvorný hrnec. Hrála rovněž ve filmu, například v komedii Poslední mohykán. Poté se rozhodla věnovat opeře. Tři roky působila v Janáčkově divadle v Brně. Poté v roce 1959 přešla do Berlína, do opery Unter den Linden. Zde zpívala role v operách Claudia Monteverdiho, Georga Friedricha Händela a Christopha Willibalda Glucka. Za tyto role obdržela poprvé v roce 1961 čestný titul "komorní pěvkyně" (Kammersängerin). Famózní úspěch jí přinesla role Carmen v inscenaci dirigenta Herberta Kegela. Toto provedení bylo v roce 1960 úspěšně nahráno na gramofonové desky. Roli Carmen pak zpívala na nejpřednějších světových scénách 156 krát.

V této době se ji ke spolupráci marně a bezvýsledně snažila získat východoněmecká Stasi
i česká StB, která na ni vedla osobní svazek č. 10324 již od roku 1951. Emigrovala posledním otevřeným přechodem z východního Berlína 4. ledna 1962.

Po emigraci zpívala v operách v Západním Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Dortmundu, Mnichově, Wiesbadenu, Frankfurt nad Mohanem, Norimberku, Stuttgartu, Vídni a San Franciscu. Druhý titul "komorní pěvkyně" jí byl udělen ve Frankfurtu nad Mohanem. Vedle legendární Carmen se proslavila i v rolích Verdiovských (Azucena v opeře Trubadúr, Ulrika v opeře Maškarní ples, Amneris v opeře Aida), Wagnerovských (Brangäne v opeře Tristan a Isolda) a Straussovských (Herodias v opeře Salome) a Klytaimnéstra v opeře Elektra). Významnou složkou byly role v operách Leoše Janáčka Její pastorkyňa, Káťa Kabanová) a cyklus písní Zápisník zmizelého. Vystoupila v řadě dalších rolí skladatelů
20. století, jako byli Alban Berg, Igor Stravinskij, Benjamin Britten, Hans Werner Henze, Gian Carlo Menotti, Luigi Nono a György Ligeti. Po ukončení operní kariéry působila jako herečka v divadle Thalia v Hamburku. Zde spolupracovala mimo jiné s osobnostmi jako režisér Robert Wilson nebo hudebníci Tom Waits a Lou Reed.

Po několika desítkách let strávených v emigraci se vrátila zpět do vlasti a dodnes stále aktivně vystupuje. Mimořádný ohlas měla opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude... (premiéra 8. dubna 2008), kde hrála postavu Milady Horákové (filmový záznam opery byl pořízen režisérem Janem Hřebejkem).

V roce 2004 obdržela cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia, 6. ledna 2011 jí na prknech Stavovského divadla udělil ministr kultury Jiří Besser medaili Artis Bohemiae Amicis.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hradeckralove.org

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hustopeče: Centrum volného času Pavučina opět vyráží na led do Moutnic

22:41 Hustopeče: Centrum volného času Pavučina opět vyráží na led do Moutnic

Centrum volného času Pavučina pokračuje ve své tradici a zahajuje pravidelné výjezdy na ledovou ploc…