Hustopeče: Josef Klíma vyprávěl o devadesátkách

03.11.2024 7:31 | Tisková zpráva

Vzácného hosta přivítal vyprodaný sál hustopečského kina v úterý 29. října. Pozvání přijal publicista, spisovatel a zakladatel české investigativní novinařiny Josef Klíma. S návštěvníky besedoval především o událostech 90. let, které koncem loňského roku sepsal do knihy České podsvětí.

Hustopeče: Josef Klíma vyprávěl o devadesátkách
Foto: hustopece-city.cz
Popisek: Hustopeče

Josefa Klímu má současná generace spojeného s oblíbeným pořadem Na vlastní oči, který je však jen vrcholem ledovce dlouholeté novinářské práce. Založil týdeník Reflex, dvanáct let psal sloupky do Lidových novin, píše cestopisy i scénáře, a dokonce zpívá a skládá písně.

Kniha České podsvětí, se kterou do Hustopečí přijel, se čtenářům zdá poměrně útlá na to, jak složitou a dlouhou dobu popisuje a autor přiznává, že téma zcela nevyčerpal. I to je důvod, proč vítá besedy se čtenáři, kteří mají možnost se na cokoliv zeptat. „Já jsem pochopil už u podcastu České podsvětí, že lidi tohle téma strašně zajímá a že pro mladou generaci je to vlastně hrozně sexy. Jenom mě občas pobaví, když vidím, že o této době mluví a píší lidí, kteří se narodili třeba v roce 2000 a tu dobu mají načtenou z internetu. Já jsem si uvědomil, že jsem vlastně jeden z posledních novinářů, který osobně znal ta velká jména, jako byli Ivan Jonák, Radovan Krejčíř, František Mrázek, Ivan Roubal a další. Proto jsem si dal za úkol to všechno sepsat, dokud si to pamatuju,“ smál se před začátkem besedy.

Mezi nejčastěji probíraná témata při Klímových besedách, která padla i v Hustopečích, patří Kájinek, vražda podnikatele Mrázka, výhrůžky a další. Některé otázky však dokážou zaskočit. „Nedávno se mě jedna paní zeptala, jestli mě moje rodina vedla k tomuto povolání. O tom jsem ještě nikdy nemluvil a měl jsem možnost zavzpomínat na svoje dětství a rodiče. Nebo se mě zeptali na pobyt v budhistickém klášteře, protože četli můj cestopis. Ta interakce mě strašně baví a sami diváci mě tím vlastně nutí vzpomínat na věci, na které bych třeba jinak zapomněl,“ pochválil své posluchače.

Diváci v hustopečském kině hltali každé slovo napínavého vyprávění a nevěřícně kroutili hlavou nad tím, že letos v březnu oslavil Klíma už 73. narozeniny. Stále má o čem vyprávět, a stejně, jako mapoval dění v devadesátých letech, je v obraze i v současnosti. „Současnost je jiná v tom, že novinářům nevyhrožují násilím. To je pro mě velmi zásadní. Dnes posílají právníky. Kdekdo žaluje kdekoho za kdeco. Zločin se velmi proměnil, děje se tiše skrze účetní knihy. Dříve, když chtěl někdo někoho okrást, tak ho zabil, dnes se okrádá pomocí dotací, úvěrů. Je to vlastně strašně nudné. Mnohem složitější je to pro ty oběti, podvedené, i pro stát, ale pro novináře je ta doba přívětivější, nemusíme se tolik bát,“ míní novinář.

Přestože má ve svém věku již jistě nárok na odpočinek, je Klíma stále velmi aktivní a již brzy se dočkají dalšího díla čtenáři i televizní diváci. „Během několika dnů vyjde kniha s názvem Čtyři schody k bohatství, k ní už píšu i televizní scénář. A protože je stále obrovský zájem o to téma českého podsvětí, tak o tom připravuji i další televizní sérii,“ shrnul stručně své plány a poděkoval za pozvání do Hustopečí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Odborné učebny v?Ústí prošly modernizací

19:36 Ústí nad Labem: Odborné učebny v?Ústí prošly modernizací

Město slavnostně předalo zmodernizované učebny, ukázkou byla ZŠ a MŠ Nová.