Asistenti prevence kriminality zahájili svou činnost v Jihlavě v květnu 2020 a jejich každodenní dohled nad sociálně vyloučenými skupinami obyvatel v místech s vyšší přestupkovou činností či větší koncentrací problémové mládeže a v lokalitách s častým narušováním veřejného pořádku dosahuje žádaných výsledků.
Projekt zaměřený na zavedení činnosti asistentů prevence kriminality v Jihlavě je hodnocen pozitivně všemi zúčastněnými subjekty. Statutární město Jihlava proto plánuje v aktivitách prevence kriminality za podpory APK pokračovat systematicky i nadále a hledá nové zdroje pro financování další činnosti APK po skončení tohoto projektu.
Za dobu realizace projektu došlo k ustálení pracovních povinností asistentů, APK získali díky projektu řadu nových znalostí a pracovních zkušeností a absolvovali vzdělávací aktivity přizpůsobené konkrétním potřebám výkonu jejich funkce. Jejich činnost je po celou dobu projektu vedena mentorem z řad městské policie, který jim poskytuje odbornou pomoc.
Asistenti dále využívají v rámci projektu podporu ve formě metodického vedení a pro posílení vztahů v pracovním týmu a řešení problematických situací i pomoc supervize. Vlastní činnost v rámci projektu zabezpečuje Městská policie Jihlava, která ve spolupráci s manažerem prevence kriminality zajišťuje řádný průběh jeho realizace.
Asistenti již řešili po dobu realizace projektu řadu událostí, což se pozitivně projevilo na snížení počtu spáchaných trestných činů a přestupků zejména v rámci lokalit v centru města a přilehlého okolí. APK zároveň pomohli městské policii při vyřešení několika trestních případů. V rámci preventivní činnosti se asistenti osvědčili také při komunikaci s nájemníky problematických bytových domů.
Projekty zacílené na vytvoření pozic asistentů prevence kriminality ve městech jsou díky podpoře národních i evropských zdrojů realizovány po celé České republice. Již se ukazuje, že tyto projekty mají prokazatelně pozitivní výsledky a dopady na zvýšení veřejného pořádku a bezpečí v problémových lokalitách a dále i na zaměstnanost znevýhodněných skupin osob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV