Rada Prahy 10 proto dnes na svém mimořádném zasedání odsouhlasila podání další série žalob a právních kroků, které ještě musí schválit městské zastupitelstvo. Podány pak budou žaloby nejen na náhradu škody na samotnou společnost KI, ale i na všechny členy statutárních orgánů KI a navíc i na její akcionáře a další fyzické osoby, které mohly její činnost zásadně ovlivňovat.
Uvedené posudky měly ocenit skutečnou hodnotu cenných papírů, které KI nakoupila za prostředky městské části, a jejichž tržní hodnotu pravidelně a dlouhodobě deklarovala až do výše 216 miliónů korun. Nyní vypracované posudky přitom hodnotu tehdejšího portfolia oceňují reálně o 100 až 150 miliónů korun méně. Praha 10 proto nyní také připravuje podání dalších trestních oznámení. Tyto právní kroky tak doplní již dříve podaná trestní oznámení na zvýhodňování a poškození věřitele, které jsou již více než rok předmětem policejního vyšetřování.
Radnice na vypracování posudků čekala několik měsíců a nyní tak již s určitostí ví, že se stala obětí sofistikovaného podvodu ze strany společnosti KI. Nad ní v době jejího působení přitom vykonávala dohled Česká národní banka (ČNB), od které měla také všechna potřebná povolení. Praha 10 ČNB již dříve požádala o poskytnutí informací o tom, jakým způsobem byl dohled vykonáván, dodnes však neobdržela žádnou odpověď. Městská rada proto také dnes schválila žádost o poskytnutí informací od ČNB na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Nákupy nadhodnocených cenných papírů do portfolia v letech 2009-2010 řídila výlučně firma Key Investments, která u nich po celou dobu trvání smlouvy vykazovala pro Prahu 10 relativně velkou ziskovost. Obligace, které z portfolia zbyly, v současné době pro Prahu 10 spravuje ČSOB.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Praha10.cz