Litovel: V muzeu jsou k vidění kroniky města a místních částí

19.10.2023 17:38 | Tisková zpráva

V úterý 17. října byla zahájena nová výstava v městském muzeu „Kroniky Litovle a místních částí“. Máte jedinečnou možnost si prohlédnout originální kroniky Litovle a přidružených obcí zapůjčené ze Státního okresního archivu v Olomouci.

Litovel: V muzeu jsou k vidění kroniky města a místních částí
Foto: Litovel.eu
Popisek: Svatojánský most v Litovli

K listování a prostudování jsou k dispozici vytištěné kopie nebo v digitální formě přímo na výstavě. Obsah starších kronik je přístupný především díky počinu jednoho z posledních kronikářů pana Lubomíra Šika, který kroniku začal v 90. letech psát na počítači a všechny předchozí přepsal. 

Je tomu 100 let, kdy začal Karel Sedlák psát oficiální pamětní knihu Litovle. Povinnost vedení obecních kronik dal obcím a městům zákon z roku 1920. Ještě před rokem 1923 sepisoval z vlastní iniciativy kroniku Dr. Jan Smyčka, zakladatel a mecenáš litovelského muzejnictví. V muzeu je nyní vystaven rukopis konceptů Smyčkovy kroniky. Dr. Jan Smyčka jakožto kronikář je na výstavě zhmotněn. Najdete jej v čele sálu za pracovním stolem.

V muzeu nejsou opomenuty díla prvních autorů, kteří se zabývali historií města jako Donat Ulrich, Johan Wozak nebo Dr. Kux. Kromě obecních kronik Litovle a přidružených obcí jsou na výstavě k vidění kroniky školní, spolkové i jedna rodinná. Výstavu samotnou navíc doplňují různé programy. Prvním byla beseda o kronikách s PhDr. Miroslavem Koudelou ze Státního okresního archivu, která následovala po úvodním slovu k výstavě. PhDr. Koudela posluchače seznámil s nejstaršími kronikářskými záznamy z Litovle i blízkého regionu. Jak se sdělení záznamů postupem času měnilo, nakolik se do popisů událostí vmísil názorový postoj jejich autora. Novodobé kroniky tuto přidanou hodnotu postupně ztrácejí a kronikáři se snaží o objektivní pohled a zápis, který pozbývá emoce.

Kroniky Litovle a místních částí budou v Muzeu Litovel k vidění i prolistování do 12. listopadu.

Na Vaši návštěvu se těší litovelští muzejníci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žatec: Školky a školy se podílejí na vánoční výzdobě náměstí Svobody

16:48 Žatec: Školky a školy se podílejí na vánoční výzdobě náměstí Svobody

Školy a školky tento týden zdobí vánoční stromy a mísy na náměstí Svobody a podílejí se tak na sváte…