Město Liberec připravuje modernizaci plaveckého bazénu

01.06.2016 11:36 | Zprávy

Do příprav kompletní rekonstrukce plaveckého bazénu se pustilo vedení statutárního města Liberec. Primátor Tibor Batthyány sestavil pracovní skupinu, která již nechala vypracovat studii modernizace. Třicet let starý bazén dosud neprošel generální opravou, přestože některé technologie a konstrukce jsou již dávno za hranicí své životnosti. Havarijní je stav vzduchotechniky, střechy a obvodového pláště. Naléhavá je i oprava chátrajících nosných konstrukcí, elektroinstalace, rozvodů vody a kanalizace.

Město Liberec připravuje modernizaci plaveckého bazénu
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Vážnost situace si uvědomujeme primátor Tibor Batthyány, který modernizaci bazénu označil za prioritu. Liberecký plavecký bazén navštíví ročně 350 tisíc lidí, patří k nejnavštěvovanějším zařízením tohoto typu v zemi. Po dobu rekonstrukce je nevyhnutelná úplná odstávka provozu. Podle odhadu na dobu 16 až 18 měsíců. Náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela se spolu s oborníky snažili najít řešení, jak provoz zachovat alespoň v omezeném režimu pouze v nové přístavbě, ale bohužel vzhledem k provázanosti technologií žádné z uvažovaných řešení není v praxi reálné.

„Uvědomujeme si, jak výrazné omezení to představuje a že uzavření bude znamenat komplikace hlavně pro plavecké kluby, školy a školky, které využívají bazén na plavecké tréninky a výcviky. Situace je však taková, že pokud se do celkové rekonstrukce nepustíme, hrozí, že budeme bez bazénu. S kluby jsme v kontaktu a uvažujeme o možnostech, jak jim zajistit náhradu. V úvahu připadá i dotování zvýšených nákladů při využití jiných bazénů v době rekonstrukce,“ uvedl primátor Tibor Batthyány.

Celková rekonstrukce bazénu je nevyhnutelná. Odkládá se už několik let. Město jako vlastník investuje ročně do oprav kolem tři čtvrtě milionu korun. „Na návštěvníky působí bazén navenek relativně perfektně, dokonce v hodnocení návštěvníků jsme na předních místech v rámci ČR, ale pod povrchem je realita zoufalá. Důležitá technologická zařízení jsou absolutně dožitá. Náklady na provoz jsou vysoké, chybí například rekuperace, která by zajišťovala úsporu tepla a z pohledu dnešních standardů v energetické náročnosti opravdu pokulhává. Kromě toho není bazén bezbariérový a neplní mnohé dnešní normy,“ upřesnil primátor.

Úplná uzavírka, včetně přístavby pětadvacetimetrového bazénu a potápěčské věže (otevřeno v září 2012), je nezbytná, protože i tato novostavba využívá část původní technologie. „Celá technologie je tak provázaná, že nejde vyřadit z provozu jen jednu část. Zavřít bychom museli celý bazén,“ vysvětlil náměstek Tomáš Kysela.

V souvislosti se zamýšlenou modernizací se uvažuje také o stavbě dalšího pětadvacetimetrového bazénu. Ten by se stejně jako nedávná přístavba napojil k původnímu bazénu. „Zájem o výcvikový bazén je takový, že ani nová přístavba ho nestačila pokrýt. Už teď je plně vytížený. Bazén na výuku dětí nám pořád chybí,“ dodal Kysela.

Podle studie by proběhly rozsáhlé stavební úpravy v suterénu, kde je umístěna veškerá technologie úpravy vody. Modernizace by se dočkal i hlavní vstup a kompletně zázemí pro návštěvníky, kteří by s hodinkovým čipem na ruce zamířili do moderně situovaných šaten a sprch v pravé části. Stěhování by čekalo i sauny. Nerezový tobogán by zůstal zachován a starý červený by nahradil zcela nový. Studie počítá i s modernějším venkovním vzhledem, sjednoceným podle přístavby z roku 2012.

Modernizace bazénu by podle předběžných odhadů dle vypracované studie vyšla na zhruba 350 milionů korun. „Pokoušíme se hledat zdroje financování, ale není to jednoduché, protože dotační příležitosti na tento typ investic v současnosti nejsou. Zvažujeme i další možnosti, a sice sami našetřit v příštích letech, oslovit soukromé investory, nebo jít cestou úvěru, ale myšlenky na získání dotace se samozřejmě nevzdáváme,“ řekl primátor Tibor Batthyány.

Podle primátora není variantou jít cestou postupných oprav. „Velkým problémem je například desítky let stará vzduchotechnika. Její výměna by vyšla na zhruba 40 milionů korun, s tím by souvisely další náklady na rekonstrukci střechy a stejně by uzavřela bazén na osm měsíců. Navíc by její instalace ve starém bazénu zkomplikovala celkovou rekonstrukci v budoucnu,“ vysvětlil primátor.

Studii modernizace primátor představil zastupitelům města a odborné veřejnosti na středečním workshopu. Studii vypracovala renomovaná projekční kancelář CODE spol. s r.o. z Pardubic. Podle jejich projektů vyrostly nové bazény či aquaparky například v Pardubicích, Kolíně, Valašském Meziříčí nebo Turnově.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Vyměňte si včas čipové karty

7:31 Mladá Boleslav: Vyměňte si včas čipové karty

Čipové karty s propadlou platností a propadlým časovým kupónem, budou akceptovány do 30.11.2024. Od …