„Velmi si vážím práce našich pěstounů na přechodnou dobu, neboť mají nezastupitelnou roli v systému péče o ohrožené děti. Podporujeme je organizováním víkendových pobytů, kde si mohou vzájemně předávat zkušenosti a vzdělávat se, případně dalšími akcemi. V Ostravě dnes působí 33 pěstounů na přechodnou dobu, jedná se o 25 žen a 8 mužů. Jsem velmi rád, že roste zájem o tuto formu pěstounství, vloni bylo podáno 10 nových žádosti a letos další čtyři,“ vysvětlil Zbyněk Pražák, náměstek primátora.
Třináctého prosince 2023 se ostravští pěstouni na přechodnou dobu setkali v prostoru ostravského magistrátu s vedením města, které jim poděkovalo za jejich výjimečnou práci. Mezi oceněnými byl také manželský pár, vykonávající pěstounství na přechodnou dobu řadu let již od roku 2014, který v listopadu předal do dlouhodobé náhradní rodiny devatenácté dítě a zároveň měl ve své péči čtyři sourozenecké skupiny. Další oceněnou byla pěstounka, která se této péči věnuje už od roku 2013, za tu dobu se postarala o 16 dětí. Pěstounka pečuje o nejmenší ve věku do tří let. Nejde o první takové adventní setkání, v loňském roce uspořádalo město pro pěstouny setkání v kouzelném prostředí zámku Raduň.
Nejohroženější, ale také na území města nejpočetnější skupinou dětí svěřovaných do péče pěstounů na přechodnou dobu, jsou děti ve věku do tří let. Orgán sociálně-právní ochrany dětí letos zprostředkoval péči 21 těmto dětem. Deset z těchto dětí zanechala matka přímo v porodnici po jejich narození. Dalších devět dětí bylo ve věku 3–6 let, a starších šesti let bylo sedm dětí, o které se ostravští pěstouni postarali. Pěstouni letos přijali i šest sourozeneckých skupin. „Děti, kterým péči nezajistily jejich biologické rodiny, tak nemusely být umístěny v ústavech a mohou své dětství prožít jako jejich vrstevníci v rodinném prostředí. Naše poděkování náleží všem pěstounům, kteří tuto náročnou péči zajišťují a jsou ochotni věnovat svůj čas, dovednosti i energii ku prospěchu těch nejzranitelnějších a nejpotřebnějších dětí, které se ocitly bez péče vlastních rodičů,“ konstatoval primátor města Jan Dohnal.
Letos tak ostravská pěstounka například pečovala o předčasně narozená dvojčátka, která matka, aktivní uživatelka návykových látek a osoba bez přístřeší, zanechala v porodnici. Matka požádala o umístění dětí do péče přechodné pěstounky a o děti zájem nejevila. Pěstounka péči o obě děti zvládla velmi dobře, jsou hledání noví náhradní rodiče a děti tak získají možnost vyrůst ve stabilním prostředí. A do péče pěstounů na přechodnou dobu bylo svěřeno i dítě předškolního věku, jehož matka s ním (i přes veškeré úkony podpory a pomoci) opakovaně pobývala na ulici. Dítě ponechala i v péči neznámých lidí. U pěstounky se dítě velmi rychle adaptovalo, dohání svůj vývoj, i tomuto dítěti jsou hledáni náhradní rodiče, kteří zajistí péči do jeho zletilosti.
„Mezi další městem podporované akce patří víkendové pobyty pro dlouhodobé pěstouny a jejich děti, víkend pro maminky pěstounky a další aktivity, které jsou součástí kampaně Dejme dětem rodinu k podpoře náhradní rodinné péče. Zájemci, kteří se chtějí stát pěstouny, naleznou další informace na webu města a kontaktovat mohou i oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy,“ uzavřel Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV