„Pejskaři se nás často ptají, z jakého důvodu nejsou tyto sáčky umístěny přímo u veřejných odpadkových košů pro aktuální potřebu. Dle informací z ostatních měst jsme zjistili, že tam, kde k tomuto řešení přistoupili, byl počet sáčků určený na celý rok rozebrán během několika týdnů,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru Jaroslav Dokoupil.
S registrací psa je spojen místní poplatek, který se odvádí do městského rozpočtu, na základě Obecně závazné vyhlášky města Otrokovice o místních poplatcích. „Poplatníkem je mimo jiné každá fyzická osoba, která je držitelem psa a která má ve městě trvalý pobyt,“ upozornila Jarmila Chmelová z oddělení správy místních poplatků. Výše poplatku závisí na tom, zda mají majitelé umístěného psa v rodinném nebo v bytovém domě. Na nižší sazbu mají nárok v případě doložení nároku na úlevu, například starobního důchodu, invalidního důchodu, apod.
Vybrané finanční prostředky jsou využity například na odchyt zatoulaných psů, jejich veterinární vyšetření, přechovávání do doby odvozu do útulku na Technických službách Otrokovice, převoz do útulku a nejvyšší částka je vynaložena na pobyt psů v útulku. Další položkou je svoz odpadů a úklid města.
„Někteří majitelé psů se domnívají, že pokud platí místní poplatek za psa, město za ně bude psí exkrementy uklízet. Toto ovšem není povinnost města. Jediná cesta, která vede k výsledku, je pochopení vlastní zodpovědnosti pejskařů vůči městu, vůči okolí i vůči spoluobčanům. Neočekávám, že změna nastane okamžitě, nicméně doufám v brzký obrat chování a pochopení situace ze strany majitelů psů. Z mých zkušeností, zejména ze zahraničí, mohu uvést, že když to jde třeba v některých holandských městech, která jsem měl možnost navštívit, může to jít i v Otrokovicích,“ konstatoval starosta města Jaroslav Budek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV