Hroby v péči města Pardubic bude město udržovat a jejich polohu také nechá vyznačit na orientační tabuli tak, aby k nim lidé snadno našli cestu.
"Nemůžeme dopustit, aby místo posledního odpočinku všeobecně uznávaných osobností, které byly významné pro Pardubice, popřípadě celou republiku, bylo zrušeno, ostatky exhumovány a hrobové místo znovu pronajato," řekl primátor Martin Charvát, který doplnil, že mu bylo opravdu smutno, když například viděl opuštěnou hrobku bývalého pardubického starosty Václava Bubeníka.
Udělení statutu hrobu v péči města Pardubic podléhá pravidlům schváleným zastupitelstvem města. Musí jít o hrob, který vykazuje známky opuštěnosti a není nikdo z rodiny, kdo by se o něj staral, nebo není uzavřena smlouva na pronájem daného hrobového místa a hrozí tedy, že by hrob zaniknul. Návrh mohou prostřednictvím kanceláře primátora podávat občané města Pardubic i spolky či jiné právnické osoby sídlící na území města. Návrh musí být písemný a vedle jména a adresy toho, kdo jej podává, musí přesně specifikovat osobnost, o jejíž hrob se jedná, datum jejího úmrtí, umístění a označení hrobového místa a odůvodnění. Návrh lze podat nejdříve 10 let po úmrtí té které osobnosti. O zřízení hrobu v péči města rozhoduje zastupitelstvo. „Návrhy přijímá kancelář primátora, úsek vnějších vztahů. Obecně platí, že návrhy podané do 30. září budou předloženy příslušným orgánům tak, aby konečné rozhodnutí o zřízení hrobu v péči města bylo přijato ještě v příslušném kalendářním roce,“ dodal primátor.
O hroby budou pečovat Služby města Pardubic, které spravují pardubické hřbitovy. Na náklady města zajistí pravidelnou údržbu a výzdobu pietního místa při příležitosti výročí úmrtí a Památky zesnulých a uhradí nájemné za hrobové místo. O provedení oprav přesahujících rámec běžné údržby bude rozhodovat rada města.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV