Před zahájením prací chtějí znát přiměřenost ekonomických nákladů, vztah autorských práv k budoucím úpravám parku nebo odborné stanovisko k přidělení evropské dotace. O Tyršových sadech tak budou zastupitelé diskutovat znovu na mimořádném zasedání, které se uskuteční začátkem června. Rozhodnout by měli především o tom, zda zahájit práce na revitalizaci před přidělením dotace.
Zastupitelé vyjádřili obavy z toho, že by na město padly celé náklady projektu v případě, že by byly práce na revitalizaci parku zahájeny už před prázdninami a v září by Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod rozhodla o nepřidělení evropské dotace. „Naši odborníci považují tuto možnost za velmi nepravděpodobnou. Projekt je dlouhodobě průběžně s regionální radou konzultován a dílčí připomínky jsou zapracovávány právě tak, aby mohla být dotace bez problémů přidělena. Máme i stanoviska, která říkají, že projekt je v pořádku například i z environmentálního hlediska. Obavy zastupitelů nicméně chápu, jedná se o velké peníze, a dokud nebudeme mít dotaci oficiálně přidělenou, stoprocentně jisti si být nemůžeme,“ uvádí k tomu primátorka Štěpánka Fraňková.
Odložení začátku prací až na chvíli, kdy bude dotace přidělena, ovšem prakticky znamená konec tohoto projektu, nebo přinejmenším velké komplikace. Přestože žádost o dotaci chce město podat už počátkem června, regionální rada se k rozhodnutí sejde nejdříve v září. V případě úspěchu by tedy bylo možné začít s revitalizací parku na podzim. Podmínky tohoto dotačního programu jsou však takové, že do poloviny roku 2013 musí být proinvestováno celých 75 procent celkových nákladů. Vzhledem k charakteru stavby, která takřka vylučuje pracovat v zimních měsících, by bylo dodržení předepsaných termínů téměř nereálné. „I proto věřím, že se nám podaří zastupitele přesvědčit o tom, že projekt je skutečně dobře připraven, a že na základě předložených materiálů zvednou ruku pro zahájení revitalizace ihned po podání žádosti o dotaci i ti, kteří momentálně váhají. Opačnou situaci nechci v tuto chvíli ani domýšlet. Tyršovy sady bychom se zřejmě museli pokusit uvést do nějakého slušného stavu pouze s penězi, které byly vyčleněny jako spoluúčast města na projektu, přičemž ze znaleckého posudku Mendelovy univerzity víme, že takový zásah by park dlouhodobě nezachránil. A současně by nás čekal těžký boj s časem o to, abychom mohli evropské prostředky vyčerpat jinde,“ zhodnotil aktuální situaci náměstek primátorky František Brendl.
V rámci Integrovaného programu města, jehož by měla být plánovaná revitalizace Tyršových sadů součástí, je přesně procentuelně stanoveno, v jakých oblastech mohou být dotační prostředky využity. Pokud by tedy nebyly realizovány Tyršovy sady, musely by být nahrazeny jinou úpravou zeleně, nikoliv třeba opravou silnic nebo občanskou vybaveností. V úvahu by tak přicházela například úprava parku Na Vinici. Zvládnout v předem daných lhůtách podání žádosti o dotaci i realizaci stavby by však také v tomto případě bylo velmi složité. A do hry by mohli samozřejmě znovu vstoupit aktivisté.
Ondřej Tušl
tiskový mluvčí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pardubice.eu