„Jsem moc rád, že se nám podařilo tento pilotní projekt realizovat a posunout tak město zase o něco blíže k tomu, abychom napomohli lepšímu mikroklima. Neopomenutelným kladem této vegetační střechy samozřejmě je zadržování vody v oblasti a snižování teploty nejen uvnitř objektu, ale i mimo něj, což je na sídlišti více než žádoucí. Gró celého projektu pak tvoří vizuální stránka, kterou uvítají především obyvatelé okolních panelových domů,“ informuje primátor Pardubic Jan Nadrchal.
„Zejména v letním období střecha díky těmto rozchodníkovým kobercům krásně rozkvete a nabídne atraktivnější výhled, než je tomu třeba u střech s asfaltovou střešní krytinou. Město by navíc na projekt mělo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí z Národního programu Životní prostředí, která pokryje téměř veškeré náklady, přibližně 7,4 milionu korun,“ dodává primátor Nadrchal s tím, že práce, které zajistila firma Timra, vyšly na zhruba 10 milionů korun včetně DPH.
Rozchodníkové koberce nyní pokrývají zhruba 3000 metrů čtverečních a postupně by se měly rozrůstat. Položeny přitom byly na původní střešní krytinu.
„Na stávající asfaltové pásy, které se nacházely na objektech zmíněných pavilonů a spojovacího krčku, byla nalepena TPO fólie, následně pokrytá ochrannou vrstvou a fólií s hydroakumulační vlastností. Tato fólie s nopy v sobě dokáže uchovat vláhu, přes substrát tak rostliny dostatečně hydratovat a umožnit jim další růst. Položené souvrství přitom dosahuje výše deseti centimetrů a zahrnuje až osm druhů rozchodníků,“ dodává za zhotovitele Radek Herzig.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV