"Je to 71 let, kdy žijeme v míru. To je obrovský dar a měli bychom si toho vážit. Chtěl bych také připomenout tragické události 2. světové války s nadějí, že se již nebudou nikdy opakovat," připomenul primátor Petr Vokřál.
Historie Kounicových kolejí se datuje na začátek 20. století, kdy hrabě Václav z Kounic inicioval vznik spolku, který měl za cíl vybudovat studentské koleje. V roce 1922 byl položen základní kámen stavby, která se realizovala dle projektu profesora české techniky Karla Hugo Klepky. Nové studentské koleje byly koncipovány jako polyfunkční stavba s menzou, tělocvičnou, přednáškovým sálem a knihovnou.
Koleje sloužily vysokoškolským studentům až do 17. listopadu roku 1939, kdy je obsadilo a zabralo brněnské gestapo. Pod záminkou ilegální odbojové činnosti odtud okupanti odvlekli 173 studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. Akademická půda se proměnila v úřadovny a vězení nacistické tajné státní policie. V průběhu 2. světové války tu byly vězněny desítky tisíc českých odbojářů, z nichž bylo mnoho popraveno na nádvoří budovy.
V roce 1978 byly Kounicovy koleje prohlášeny za národní kulturní památku a byla zde zřízena historická expozice a památník německého nacistického teroru.
V současné době budova opět slouží jako koleje pro studenty Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV