„Za devět minut letu dronu s termokamerou zraněného seniora naši dronaři našli. Díky jejich speciálně vyvinutému softwaru IZS Stream přesně navigovali pozemní jednotky na místo. Ty pak nalezeného muže předaly do péče záchranářům. Chtěl bych kolegům z Drony SIT poděkovat za profesionálně zvládnutou práci,“ popsal Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání, do jehož gesce patří činnost Správy informačních technologií města Plzně.
Právě tato příspěvková organizace města v roce 2014 zakoupila první drony a začala se bezpilotnímu letectví věnovat. „Dnes můžeme říci, že Plzeň za deset let prošlapala dronům cestu do integrovaného záchranného systému. Jejich využívání při záchraně lidského života nebo ochraně majetku dává obrovský smysl a každá úspěšná mise je odměnou za roky náročné práce,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, pod kterou Drony SIT patří.
Svou desetiletou praxi a cenné zkušenosti předávají plzeňští dronaři dál. Jsou součástí Plzeňského inovačního ekosystému PINE a pomáhají v Plzni vychovat novou generaci odborníků na bezpilotní průmysl. „Pohotovost se mnou držel praktikant David. Je u nás už devět měsíců, je aktivním členem týmu a můžeme se na něj spolehnout. Při pátrací misi pilotoval dron, já jsem sledoval termovizi a prohledával vytyčenou oblast. David odvedl skvělou práci,“ uvedl Josef Navrátil, ředitel úseku Drony SIT.
Drony SIT v rámci IZS vyjíždějí kromě pátrání po pohřešovaných osobách i k záchraně zvířat, k velkým požárům, vážným dopravním nehodám, podílejí se na bezpečnostních opatřeních a jiných událostech. Za loňský rok mají na kontě rekordních 113 výjezdů. Jejich desetileté působení představí podzimní výstava s názvem 10 let plzeňských dronů na náměstí Republiky, vernisáž se plánuje na konec září 2024.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV