Praha: Školnímu stravování musíme věnovat zvýšenou pozornost, roli rodiny ale nenahradí

02.06.2016 16:55 | Zprávy

Radní hl. m. Prahy pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková na společné tiskové konferenci s předsedkyní Asociace zřizovatelů školních jídelen (AZŠJ) Kateřinou Cajthamlovou představila posun v aktivitách směřujících ke zkvalitnění školního stravování.

Praha: Školnímu stravování musíme věnovat zvýšenou pozornost, roli rodiny ale nenahradí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Kvalitnější stravování dětí ve školních jídelnách je jednou z dlouhodobých priorit radní Ireny Ropkové. Proto již v roce 2015 iniciovala vznik pozice metodika školního stravování, který má na starost právě aktivity vedoucí ke zlepšení dosavadní situace.

„V Praze jsme již delší dobu vnímali absenci odborných a aktuálních informací v oblasti školního stravování a v souvislosti s implementací dietního stravování jsme zaznamenali i šíření dezinformací. Naší hlavní snahou je zjistit potřeby a problémy, které trápí pracovníky ve školních jídelnách, a dle toho stanovit metodickou podporu. Školní stravování pomáhá formovat stravovací návyky žáků a studentů, a proto je důležité této problematice věnovat zvýšenou pozornost,“ uvedla radní Irena Ropková.

V rámci odborných seminářů pro pracovníky školních jídelen proběhlo dotazníkové šetření, které v současné době probíhá také mezi řediteli škol. Po jeho vyhodnocení bude stanoven další směr působení. Doposud semináře poukázaly na to, že je nutné podporovat nejen komunikaci mezi zařízeními školního stravování navzájem, ale také komunikaci a šíření dobré praxe mezi jednotlivými řediteli a zřizovateli.

 

Samostatné dotazníkové sondy na vybraných školách organizovala již v roce 2014 Asociace zřizovatelů školních jídelen. Výsledky tohoto průzkumu poukazují na to, že pro mnohé děti je školní stravování jedinou formou teplého jídla za celý den a odkrývají nevyhovující stravovací návyky v rodinách. „Tato informace pro mne byla opravdu alarmující a podle mého soudu z toho jasně vyplývá, že jsou naše aktivity správné. Je však nutné si uvědomit, že nemůžeme zcela suplovat roli rodiny,“ dodala Ropková.

Aktivity hl. m. Prahy ocenila i předsedkyně Asociace zřizovatelů školních jídelen Kateřina Cajthamlová. „Naše asociace si plně uvědomuje unikátnost školního stravování v rámci celého světa a jeho pozitivní potenciál pro zdraví dětí a dospívajících, proto za velmi alarmující považujeme závěry z našich zjištění, že existuje vysoké procento dětí ohrožených podvýživou a současně dětí, jejichž rodiče mají finanční problémy s úhradou stravného za školní stravování,“ doplnila Cajthamlová.

V rámci školního stravování dochází k upevňování důležitých vzorců chování, které se týkají nejenom výživových zvyklostí a chuťových preferencí, ale celkového životního stylu, který si pak strávníci odnášejí do života. Přesto zatím, bohužel, není školnímu stravování ze zákona přiznána výchovná role.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Vyměňte si včas čipové karty

7:31 Mladá Boleslav: Vyměňte si včas čipové karty

Čipové karty s propadlou platností a propadlým časovým kupónem, budou akceptovány do 30.11.2024. Od …