Rokycany: Obyvatelé neplatí jenom za popelnice

11.02.2022 21:10 | Tisková zpráva

Mnoho diskusí v poslední době vyvolává odpadové hospodaření města a především nový systém svozu odpadu. Provází je přitom mnoho nejasností. O některých z nich budou následující řádky.

Rokycany: Obyvatelé neplatí jenom za popelnice
Foto: wikimedia.org
Popisek: Rokycany

Mýtus první: Obyvatelé Rokycan platí za vyvážení popelnic

Nový systém svozu komunálního odpadu zmátl řadu lidí. Někteří se totiž stále mylně domnívají, že platí za službu, konkrétně za vyvezení popelnic. Tak tomu ale už dvacet let není.

Ve skutečnosti se jedná o místní poplatek zavedený v Rokycanech od roku 2002. Nyní sice s novým názvem „za obecní systém odpadového hospodářství“, ale v dosavadní výši 600 korun za poplatníka ročně. Jeho zaplacením se obyvatelé města pouze spolupodílejí na úhradě provozu celého systému nakládání s takzvaným komunálním odpadem. To je – zjednodušeně řešeno – odpad z domácností, nikoliv odpad z podnikatelské činnosti. Lidé tedy zaplacením poplatku pouze přispívají nejenom na zajištění svozu nádob i pytlů na směsný komunální odpad včetně jeho uložení na skládku, ale také na třídění odpadů – plastů, skla, papíru, kovů, jedlých olejů a tuků a bioodpadu, provoz dvou sběrných dvorů včetně likvidace nebezpečných odpadů, na takzvané jarní a podzimní „úklidy“, tedy svozy bioodpadu a objemného dopadu, i na provoz odpadkových košů.

Provoz tohoto systému město Rokycany dlouhodobě dotuje. Například v loňském roce vybralo na tomto poplatku přibližně 8,62 milionu korun. Tato částka však nestačila ani na úhradu „černých popelnic“, nemluvě o nákladech na provoz dvou sběrných dvorů, jarního a podzimního úklidu a třídění odpadů včetně bioodpadu.

Co je na odpadech tak drahé?

Město Rokycany objedná u svozové firmy službu: přistavení a vyvážení jedné popelnice na směsný komunální odpad. Zaplatí cenu za obsluhu, která zahrnuje i pronájem nádoby. Tato cena se liší podle objemu nádoby a četnosti jejího vyvážení.

Například jeden výsyp 80litrové popelnice vyvážené jednou za 14 dnů stojí 26 korun. Ročně tak vyjde 26 výsypů na 676 Kč plus 15procentní daň z přidané hodnoty, tedy na 777,40 korun.  To ale není všechno. Popelnice se musí nejen vyvážet, ale také se musí zlikvidovat její obsah. V Rokycanech se vyváží na skládku Němčičky. Průměrně je v popelnici asi 14 kilogramů odpadu, za rok to je 0,37 tuny.

Cena, kterou město platí v současné době za uložení směsného komunálního odpadu na skládku, je 835 korun za tunu, s daní z přidané hodnoty je to pak 960,25 korun za tunu. Jedna popelnice ročně tedy vyjde na dalších 350 korun. Cena zahrnuje i zákonem stanovenou rezervu na zajištění rekultivace a následné péče o skládku, kterou musí provozovatel skládky odvádět. Tak jsme už na 1 127 korunách za jednu popelnici za rok.

A tím to nekončí. Nový zákon o odpadech přinesl Rokycanům další nepříjemnou změnu. Nově musí město navíc ještě platit takzvaný „poplatek za ukládání odpadů na skládky.“ Ten letos činí 900 korun za tunu při využití takzvané třídící slevy ve výši 500 korun za tunu. Část odvedeného poplatku stát vrátí městu zpět, letos to bude 50 %. V následujících letech poplatek dál poroste a stát z něj bude městu vracet stále méně.

Nový zákon o odpadech ukládá obcím povinnost v roce 2025 a v následujících pěti letech „vytřídit“ alespoň 60 %, od roku 2030 alespoň 65 % a od roku 2035 alespoň 70 % z celkového komunálního odpadu. Nezbývá tak nic jiného, než důsledně snižovat množství směsného komunálního odpadu, protože nejlepší a nejlevnější odpad je ten, který nevznikne. A když už musí vzniknout, tak bychom se měli snažit vytřídit z něho všechno, co se dá tak, abychom ho do černé popelnice“ vyhazovali co nejméně.

V rámci předcházení vzniku odpadů například město v loňském roce zdarma poskytlo 560 zájemcům kompostéry.

Kromě toho Rokycany v posledních letech podstatně rozšířily možnosti odkládání vytříděných složek odpadu. Například se pořídily zvony na kovy nebo černé nádoby na jedlé oleje a tuky. Od srpna loňského roku se postupně zavádí barevné popelnice k rodinným domům, takzvaný door-to-door systém pro sběr papíru, plastů a bioodpadu. Obyvatelé Rokycan tak mají mnoho různých možností, kam vytříděný odpad z domácností i zahrad odkládat.

Mýtus druhý: Odpad třídit nemusím

Podle zákona o odpadech má každý povinnost při své činnosti předcházet vzniku odpadu, omezovat jeho množství a nebezpečné vlastnosti a soustřeďovat odpady odděleně – tedy třídit. Město musí určit místa pro oddělené soustřeďování komunálního odpadu, a to alespoň papíru, plastů, skla, kovů, biologického odpadu, nebezpečných odpadů, jedlých olejů a tuků a od ledna 2025 rovněž textilu. Tuto povinnost město Rokycany splnilo vydáním obecně závazné vyhlášky číslo 6/2021 o stanovení obecního systému odpadového hospodářství. Můžete se s ní seznámit například na webových stránkách města.

Co tedy musíme v Rokycanech vytřídit? Papír včetně kartonu a lepenky. Plasty včetně nápojových kartonů (krabice od mléka, džusů, vína a podobně). Sklo čiré (bílé) a zvlášť sklo barevné. Kovy, textil, jedlé oleje a tuky, „měkký“ bioodpad bez dřevnatých částí, například trávu, listí, ovoce, zeleninu, a zvlášť dřevnatý biologický odpad (větve). Třídíme také nebezpečné odpady či objemné odpady, které se nevejdou do popelnic, třeba nábytek, matrace, koberce.

Když vše doma skutečně pečlivě vytřídíme, zbyde jen malá hromádka směsného komunálního odpadu. Ta by měla být o něco větší jen v domácnostech, které používají jednorázové pleny nebo inkontinenční pomůcky, a pak tam, kde se topí pevnými palivy. Ostatně popelnice dostala své jméno právě podle popela. Ale ten v naprosté většině rokycanských popelnic už dávno není.

Mýtus třetí: Odpad musí zdarma odvézt

Nikoliv. Město Rokycany objednává a hradí u svozové firmy pouze obsluhu těch nádob, které jsou součástí systému odpadového hospodářství města Rokycan. Tyto nádoby jsou nově označeny čipem. Neočipovanou popelnici nikdo zadarmo vyvážet nebude.

Mýtus čtvrtý: Město se musí postarat o odpad z podnikání

Další mylnou domněnkou je, že se město musí postarat nejen o odpad z domácností, ale i z podnikání. Tak tomu ale není. Právnické osoby a fyzické podnikající osoby si musí samy zajistit předání vznikajícího odpadu do zařízení určeného pro nakládání s daným druhem a kategorií odpadů a samozřejmě za jeho likvidaci zaplatit. Řada z nich to ale zřejmě neví nebo to jednoduše ignoruje, a tak odpad odhazují např. do kontejnerů na papír, plasty a označených samolepkou „Město Rokycany,“ tedy do kontejnerů, za které platí město.

Zákon sice připouští, aby podnikatel komunální odpad nebo odpady z obalů z papíru, plastů, skla a kovů předával do „obecního systému“, to smí ale pouze na základě písemné smlouvy s městem. Tu není město povinno uzavírat.

Město Rokycany v současné době tyto smlouvy s podnikateli a právnickými osobami neuzavírá. Je proto zapotřebí, aby si uzavřeli potřebnou smlouvu například se svozovou firmou.

Vzhledem k tomu, že v poslední době město zaznamenalo podněty upozorňující na takovéto chování některých podnikatelů, bude jim věnovat zvýšenou pozornost, a to také s využitím kamerového systému.

Za odpad vedle kontejnerů hrozí vysoké pokuty

Odpadové nádoby obložené pytli se smetím, kartóny, v horším případě nábytkem, v nejhorším případě roztrhanými pytli s odpadem. Uvnitř odpadových nádob neroztříděný odpad, stavební suť, pneumatiky, kočárek. Odpady z podnikatelské činnosti načerno odkládané do nádob města pro odpad z domácností. Nebezpečné odpady v běžném kontejneru. Odpady navezené obyvateli jiných obcí. To jsou časté problémy, na které městské strážníky upozorňují obyvatelé Rokycan. Málokdo si uvědomí, že za zmíněné jednání hrozí pokuty.

Zákon o odpadech a obecně závazná vyhláška města Rokycan o stanovení obecního systému odpadového hospodářství říkají, jak s odpady nakládat. Za porušení vyhlášky je možné uložit pokutu až sto tisíc korun. Kromě toho za odkládání odpadů na chodníky, zeleň nebo vedle nádob lze udělit postih i podle Zákona o některých přestupcích. Ten například říká, že odložení odpadu mimo odpadové nádoby je přestupek proti veřejnému pořádku, konkrétně neoprávněný zábor veřejného prostranství, za který může sankce dosáhnout až 50 tisíc korun. Odložení odpadu mimo odpadové nádoby je také přestupek proti veřejnému pořádku, jedná se o znečišťování veřejného prostranství. Potrestat jej lze pokutou do výše 20 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vsetín: Starosta poblahopřál k úspěchu mladým karatistům

22:44 Vsetín: Starosta poblahopřál k úspěchu mladým karatistům

Starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL) přijal v pondělí 25. listopadu na radnici úspěšné mladé karati…