„Naším cílem je zvýšit obratovost vozidel v centru a zabránit zde dlouhodobému parkování. Centrum nemá sloužit jako odstavné parkoviště,“ zdůvodňuje změny Michal Rosa, starosta města Trutnova. „Situace na náměstí a v okolních ulicích je v tuto chvíli neúnosná. Máme ověřeno, že velká část aut zde parkuje celý den. Když pak občan jede do centra, aby si v rychlosti vyřídil potřebné věci, nemá kde parkovat, krouží okolo náměstí a v tu chvíli uměle navyšuje frekvenci dopravy v centru,“ uvádí příklad trutnovský starosta.
Radnice připravovala nové řešení delší dobu, spočívá ve zvýšení rozdílu cen parkovného v úplném středu města oproti širšímu centru. Chce tak zvýšit tlak na řidiče, aby svá vozidla, pokud možno, odstavovali mimo centrum nebo aby zvážili, zda nevyužít jiný způsob dopravy, jako například MHD či jízdní kolo. „Potřebuje-li někdo zaparkovat své auto na delší časový úsek, ať k tomu využije některé z parkovišť v docházkové vzdálenosti od centra, např. parkoviště u Střediska volného času, U Studny či bezplatné parkoviště u zimního stadionu. Rozhodně nám nejde o zvýšení příjmu do městské pokladny. Je to regulační poplatek, kterým se snažíme ovlivnit situaci s parkováním,“ vysvětluje Michal Rosa.I proto město zvýšené příjmy z poplatku za parkování vrátí zpět do dopravní infrastruktury, a to například investováním do rozšíření parkovací plochy u nemocnice. „Je nutné také dodat, že více než pětina z celkové částky vybrané z poplatku za parkování je použita na pokrytí nákladů spojených s výběrem parkovného. Do toho navíc nepočítáme náklady na výměnu parkomatů a závorových systémů, které mají určitou životnost a po čase je nutná jejich obnova. Například od loňského roku měníme parkomaty tak, aby na nich šlo platit kartou,“ dodává trutnovský starosta.
Ceny parkovného Trutnov nezvýšil od roku 2004. „V porovnání s jinými městy o stejné velikosti, jako je Trutnov, byly některé zóny skutečně velmi levné,“ hodnotí ceny parkovnéhoTomáš Eichler, místostarosta města Trutnova. Nový ceník začne platit od 1. ledna 2022. Zvýšení se pohybuje v různé výši, a to v závislosti na typu zóny. Například v památkové zóně, kam spadá Krakonošovo náměstí a přilehlé ulice, dosud řidiči platí za první půlhodinu 5 Kč a za každou další půlhodinu 10 Kč. Od Nového roku zde zaplatí za první půlhodinu 15 Kč a za každou další započatou půlhodinu 25 Kč. V širším centrum města (Malé náměstí, Nádražní ul., Spojenecká atd.) se původně za každou hodinu platilo 5 Kč, nově to bude 10 Kč. Na parkovišti u nemocnice zůstává první hodina zdarma, druhá hodina se navýší na 10 Kč a každá další započatá půlhodina vyjde na 20 Kč. Celodenní parkování na parkovišti se závorou u Střediska volného času vyjde řidiče výhodně na 30 Kč, jelikož první hodina je zdarma, druhá hodina je za 10 Kč, třetí hodina je za 20 Kč a každá další opět zdarma.
Na parkoviště se závorovým systémem je i nadále možné zakoupit si kartu s dlouhodobým předplatným, výjimkou jsou pouze parkoviště u nemocnice a garáže v UFFU. „Stále platí, co platilo dosud, že celoroční předplatné na parkovištích se závorou je významně výhodnější než jednorázový poplatek. Předplacenou parkovací kartu lze zakoupit na Městské policii Trutnov,“ dodává Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova.
Nadále zůstává, že poplatek za parkování se vybírá pouze v době po-pá: 8:00 - 18:00, so: 8:00 - 13:00. Státní svátky a dny pracovního klidu nejsou zpoplatněny. Výjimkou je kryté parkování v garážích UFFA. Kompletní ceníky jsou k dispozici ZDE v sekci Právní předpisy města – Vyhlášky a nařízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV