"Z hlediska energetického využívání má určitě komunální odpad velký potenciál. Musíme pro budoucnost najít nejvhodnější způsob, jak ho využít," konstatoval náměstek primátora Bedřich Landsfeld, do jehož kompetencí patří životní prostředí.
V současné době se směsný komunální odpad, který vyprodukují domácnosti, vyváží na skládku Suchý důl, kde se bez dalšího využití ukládá. Některé rodiny, které žijí v domcích, tento odpad nevyhazují do popelnic, ale pálí ho v kotlích. "To je velký problém, protože tím uniká do ovzduší velké množství škodlivin. Chceme najít takový systém, který by odpad energeticky využil a přitom šetřil naše životní prostředí," upozornil Bedřich Landsfeld.
Hledání takové možnosti potrvá řadu měsíců. Město se primárně nechce zaměřovat v této souvislosti na nové drahé technologie, ale prověří i možnost řešení, jehož podstatou bude přidávání komunálního odpadu k hnědému uhlí, z něhož se vyrábí ve Zlíně nejvíce tepla pro domácnosti. "Tím by došlo ke snížení spotřeby hnědého uhlí, což by mělo pozitivní vliv na kvalitu ovzduší i případné zvyšování ceny tepla v budoucnu," doplnil náměstek primátora.
Problémy s kvalitou ovzduší má Zlín opakovaně. Naposledy došlo k jeho zhoršení v první polovině února, v souvislosti s velkými mrazy. Regionu hrozilo, že dojde k vyhlášení smogové situace. "Město Zlín má v tomto směru nevýhodu, že se nachází v uzavřeném údolí. Jakékoliv znečištění ovzduší zde lidé okamžitě pocítí," řekl Bedřich Landsfeld.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zlin.eu