Bělobrádek (KDU-ČSL): Chtěli bychom více prohloubit spolupráci mezi Technologickou a Grantovou agenturou. Vzájemně můžeme lépe využívat prostředky Evropské unie

18.03.2016 4:29 | Zprávy

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) tento týden mimořádně jednala se zástupci rakouských vědeckovýzkumných institucí o mezinárodní spolupráci. Podporu mají dostat společné projekty českých a rakouských výzkumných týmů i výměnné pobyty studentů. Na tiskové konferenci po jednání to řekl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Pavel Bělobrádek a předseda rakouské Rady pro výzkum a technologický rozvoj a předseda dozorčí rady Rakouského technologického institutu Johannes Androsch.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Chtěli bychom více prohloubit spolupráci mezi Technologickou a Grantovou agenturou. Vzájemně můžeme lépe využívat prostředky Evropské unie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

„Chtěli bychom, aby se rozšířila spolupráce se Společností Christian Doppler a s programem COMET (Centrum kompetence pro excelentní technologie), který posiluje spolupráci průmyslu a vědy. Stejně tak nám jde o větší mobilitu mezi doktorandy a postdoktorandy a chtěli bychom také ještě více prohloubit již existující spolupráci mezi Technologickou a Grantovou agenturou,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek, na jehož pozvání rakouská delegace přijela. Zástupci RVVI také rakouskou stranu informovali o chystaných změnách v řízení vědy a výzkumu v České republice, zejména větším důrazu na aplikovaný výzkum a sladění výzkumných témat s potřebami společnosti a průmyslu.

Žádoucí je také posílit přímé kontakty mezi technickými vysokými školami. Na rakouské straně jde o Technické univerzity ve Vídni, Grazu a Leobenu, na české straně pak ČVUT, VUT a Technickou univerzitu v Liberci.

Podle Androsche je důležitá i spolupráce agentur na podporu výzkumu a financování. „Vzájemně můžeme lépe využívat prostředky Evropské unie,“ upozornil. Vzájemná výměna studentů a podpora mobility podle něj zase může pomoci řešit problém s odchodem mladých vědců a lékařů do ciziny, který trápí Česko i Rakousko.

Česko-rakouskou spolupráci ve vědě posílí letos zahájený program INTERREG V-A Rakousko-Česká republika (2014-2020), který cílí na regionální projekty s přeshraničním dopadem. Součástí programu je posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací, zejména posílení výzkumných center, odborných středisek a podpora podnikových investic do výzkumu. Podpora je určena také na spolupráci podniků, výzkumných institucí a vysokých škol. Na rozvoj výzkumu a inovací je v tomto programu vyčleněno 12,5 milionu eur.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Je to velmi, velmi nebezpečný trend

10:21 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Je to velmi, velmi nebezpečný trend

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání ústavněprávního výboru Senátu o novém trest…