Vláda České republiky v čele s premiérem Petrem Fialou a ministrem zemědělství Markem Výborným vedou se zemědělci konstruktivní diskuse. Koaliční experti se už shodli na některých úpravách pravidel v zemědělství a připravují nutné kroky k odbyrokratizování oboru. Změny jsou dnes primárně nutné k tomu, aby mohlo zemědělství plnit funkce, které se po něm požadují - dostupné potraviny za přijatelné ceny, ale například i rozvoj venkova. Platí dohoda se zástupci Agrární komory, že změny budou představeny do konce února. Nejméně do té doby se zemědělské organizace zdrží protestů na národní úrovni.
„Dlouhodobě a na různých úrovních upozorňujeme na negativní dopady ,green dealu', vysokou míru byrokracie nebo nutnost umožnit vývoz obilí z Ukrajiny, bez toho, aniž by zůstávalo v Evropské unii. V Česku vůle vlády k řešení problémů prokazatelně existuje. Čtvrteční protest pak směřuje vůči evropským pravidlům, kdy protestující zemědělci ve Francii, Německu, Belgii a podobně, rozhodně neprotestují proto, aby tím pomohli našim zemědělcům na místní úrovni, tak jak se někteří čeští představitelé snaží ve svůj prospěch zneužít,“ říká Petr Bendl (ODS), místopředseda sněmovního zemědělského výboru.
„Organizátoři pondělních protestů nezastupují oficiálně zájmy českých zemědělců a ani nejsou legitimním partnerem pro diskuzi o úpravách pravidel v zemědělství. A rozhodně se aktuální problémy nevyřeší blokováním českých silnic a ulic Prahy. Organizátorům jde zřejmě o destabilizací celkové situace v České republice. Nezpochybňuji právo na protest. Pondělní demonstrace je ale zneužitím nespokojených zemědělců ke zcela jiným cílům. Tady jde totiž jen o jejich nespokojenost s postojem České republiky k ruské agresi na Ukrajině. Řada zemědělců tento fakt ale netuší,“ dodal Bendl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV