Berdychová: Kraj poprvé ocenil dobrovolníky, kteří pečují o historické památky v regionu

17.06.2021 6:37 | Zprávy

Královéhradecký kraj ocenil dobrovolníky, kteří udržují a opravují historické památky v regionu. Cenu za příkladnou obnovu architektonického dědictví či popularizační činnost získal Spolek pro záchranu kaple sv. Jana Nepomuckého, majitelka a restaurátorka stoleté chalupy v Krkonoších a dlouholetý zachránce hradu Vízmburk. Během slavnostního odpoledne byly předány i Pamětní plakety za péči o válečné hroby Ministerstva obrany ČR.

Berdychová: Kraj poprvé ocenil dobrovolníky, kteří pečují o historické památky v regionu
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová

„V našem kraji se nachází obrovské množství kulturních památek, které by bez úsilí mnoha dobrovolníků chátraly. Cena za příkladnou realizaci obnovy architektonického dědictví vznikla proto, abychom obětavou práci jednotlivců i spolků ocenili a také zviditelnili, protože jejich práce bývá často opomíjená. Každý oceněný získá finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová.

Cenu pro dobrovolníky pečující o památky vyhlásila Rada Královéhradeckého kraje v loňském roce. Veřejnost do letošního února nominovala 16 jednotlivců či spolků. Odborná porota následně vybrala tři osoby a organizace, které ocenila ve třech kategoriích.

Cenu za stavební obnovu nebo restaurování získala Eva Kočová, která koupila téměř 250 let starou chalupu v Krkonoších. Stavení, které postavili okolo roku 1780 němečtí osadníci, bylo v dezolátním stavu a před devíti lety se pod nánosy sněhu propadla ztrouchnivělá střecha. Majitelka se roubenku rozhodla zrekonstruovat a maximálně zachovat původní stavební technologie a materiály. „Museli jsme kompletně rekonstruovat krov, vybourat plynosilikátové tvárnice, kterými původní majitelé nahrazovali roubení. Když jsme pokládali nové podlahy, zachovali jsme původní takzvané provětrávané podlahy a vyměnili jsme deštění – venkovní obklad chalupy. Interiér už máme téměř hotový, nyní nás čekají terénní úpravy,“ uvedla Eva Kočová.

V této podkategorii hodnotila porota také město Opočno za rekonstrukci barokní kostnice v areálu Mariánského kostelíku a Miroslava Zajíce za obnovu roubené chalupy v Kyjích na Jičínsku.

Cenu za iniciativní přístup k záchraně a obnově konkrétního objektu získal Spolek pro záchranu kaple sv. Jana Nepomuckého. „O tuto nádhernou barokní kapli se staral celý život náš děda, a když jsem se do Nového Města přiženil, tak i já se svou manželkou. Dělám to už 45 let,“ uvedl Luděk Hojný, předseda občanského sdružení, které si dalo za cíl kapli zachránit.

Církevní svatostánek v restituci získal v 90. letech Josef Marian Bartoň-Dobenín. V roce 2018 kapli koupil Spolek pro záchranu kaple sv. Jana Nepomuckého. „Spolek vznikl proto, abychom kapli koupili a ta zůstala v majetku místní rodáků, kteří k ní mají vztah. Díky podpoře města se nám následně podařilo získat i interiér a nyní plánujeme její obnovu, abychom ji zachovali pro další generace a aby dál sloužila lidem,“ doplnil Luděk Hojný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): 20 let se Čechům o euru lže

22:31 Exner (STAN): 20 let se Čechům o euru lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k euru.