Státy nesmí plošně sledovat, jaké internetové stránky lidé navštěvují nebo s kým komunikují přes internet. Pokud bude chtít stát tuto komunikaci sledovat v rámci boji proti závažné trestné činnosti, bude muset stanovit taková pravidla, aby sledování bylo cílené, a musí stanovit dostatečné záruky proti zneužití.
Soudní dvůr reagoval na nový zákon Velké Británie, který stanovil povinnost poskytovatelů připojení uchovávat pro policii a další úřady informace o tom, jaké stránky za posledních 12 měsíců uživatel navštěvoval nebo s kým elektronicky komunikoval.
Většina z nás je ochotna v rámci boje s terorismem přistoupit na jisté omezení soukromí. Právě proto je ale potřeba stanovit pro bezpečnostní síly přesná pravidla, aby tato instituce nemohla být zneužívána. Jedná se také o důležitý vzkaz ministru Chovancovi, který nedávno otevřel diskusi o omezení anonymity, a tedy i soukromí na internetu. Nyní je jasné, že snahy o posun tímto směrem by neměly šanci projít přes evropské soudy.
Text místopředsedy Strany zelených Michala Berga vyšel 21. 12. 2016 na blogu serveru iHNed.cz.
Zdroj: zelení.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV