Minulý týden bylo vydáno prvních pětadvacet kompostérů o objemu 800 litrů. Těch pořídilo město celkem sto kusů. Dalších dvě stě kusů kompostérů o objemu 1050 litrů bude vydáváno ihned po naskladnění.
„Rostlinný kuchyňský odpad, který si lidé dříve kompostovali na svých zahradách, nyní často končí v popelnicích na směsný komunální odpad a následně je nákladně převážen na skládku do Supíkovic. I z tohoto důvodu město požádalo o dotaci na tři sta kusů kompostérů, aby bylo možné předcházet vzniku odpadů tím, že si lidé budou vyrábět kompost na svých zahradách,“ uvedla starostka města Jeseníku Zdeňka Blišťanová.
Město nejdříve prostřednictvím anket a dotazníků zjišťovalo, kolik občanů by o kompostér mělo zájem. Následně podalo žádost o dotaci, která byla úspěšná. Nyní jsou kompostéry v předem stanovené dny bezúplatně vydávány v areálu technických služeb všem zájemcům. Při výdeji je přítomen pracovník odboru životního prostředí, který zajistí uzavření smlouvy o výpůjčce a společně s kompostérem vydá i návod k jeho sestavení a předá instrukce, jak správně kompostovat. Všechny kompostéry nabízí město k zapůjčení. Po uplynutí doby udržitelnosti projektu budou bezplatně převedeny do osobního vlastnictví jednotlivým vypůjčovatelům.
Co lze kompostovat? „Krom zbytků ovoce a zeleniny můžete na svůj kompost dávat i papírové čajové sáčky, kávou sedlinu, zbytky rostlin, zeminu z květináčů, plevel, piliny, listí, kůru, štěpku z větví, papírové ubrousky, skořápky z vajíček a ořechů,“ uvedla Regina Weiserová, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Jeseník.
Pokud občané nemají zájem o zpracování bioodpadů na svých zahradách, pak mají možnost k odložení většího množství bioodpadů využít sběrný dvůr v areálu Technických služeb Jeseník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV