Po dlouhá léta prominentní obličej die Linke Sahra Wagenknecht (54 let), přezdívaná Rote Sahra, opouští stranické řady. Jako maturantka vstoupila ještě v bývalém NDR do honeckerovské SED. V německé postkomunistické levici se stala představitelkou ideově tvrdého křídla (tzv. komunistické platformy). Váha tohoto konzervativního křídla ovšem klesala, jak die Linke musela hledat oporu v západních spolkových zemích.
Za die Linke je už čtrnáct let poslankyní Bundestagu. Pozici Sahry posílilo, že se jejím životním partnerem v roce 2014 stal Oskar Lafontaine, který odešel v roce 2005 od sociální demokracie a stal se předsedou die Linke. V roce 2018 založila hnutí „Aufstehen“ s cílem mobilizovat protestní voliče. Tento projekt se ovšem příliš nezviditelnil, stal se i předmětem sporů uvnitř strany a die Linke ve volbách 2021 s 4,9 % jen tak tak prolezla do Bundestagu.
Sedmdesátiletý Lafontaine pro nemoc opustil politiku a Sahra se stala tvrdým oponentem nového vedení die Linke (zejm. po sjezdu v roce 2022). Postupně se stala disidentkou ve vlastní straně a začala koketovat s myšlenkou, že se vydá vlastní cestou. Spor o její aktivity plní už několik měsíců stránky německých novin. Na jaře 2023 prohlásila, že v roce 2025 už nebude kandidovat za die Linke, chce se dát na publicistickou dráhu a „otevírat cestu pro nové možnosti“.
Myslí to s odchodem z politiky vážně? Spor vznikl i o aktuální tvorbu kandidátky die Linke do EP. Wagenknecht vadí jméno aktivistky Carol Rackete a její vztah k migrační politice. Příznivci Wagenknecht by viděli jako lídra naopak ji. Napětí mezi konzervativním a liberálním křídlem je znát i při odsouzení teroristů z Hamásu, u požadavku na stažení ruských jednotek z Ukrajiny či odmítnutí fosilních paliv z Ruska. Rozpory na levici k takovým otázkám naznačují bankrot její praktické dialektiky. Spor o Wagenknecht obnažuje ideovou nejednotu strany.
Věc došla tak daleko, že v červnu požadovali kritici Wagenknecht, aby složila mandát v Bundestagu. Z vedení strany zaznělo, že budoucnost die Linke bude bez Sahry. Ta ale odpověděla, že se mandátu nevzdá, že jiní lidé na levici ji podporují a že současná die Linke ztrácí perspektivu. Část poslanců ji podporuje, štěpení by se tedy dotklo i frakce v Bundestagu. Ta má 38 členů a Sahru podporuje devět z nich (status vyžaduje aspoň 35 členů frakce).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV