Dolejš (KSČM): Německá levice bez rudé Sahry

26.10.2023 4:31 | Komentář

Začalo štěpení německé die Linke. Ze strany odchází její poslankyně Sahra Wagenknecht a nebude sama. Může dojít i k rozpadu celé poslanecké frakce v Bundestagu. Vlastní projekt poslankyně představila v Berlíně. Média zaměření nového subjektu líčí jako nenávist k USA a lásku k Rusku, ale především jde o snahu oslovit protestní voliče nacionálně konzervativním populismem.

Dolejš (KSČM): Německá levice bez rudé Sahry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Po dlouhá léta prominentní obličej die Linke Sahra Wagenknecht (54 let), přezdívaná Rote Sahra, opouští stranické řady. Jako maturantka vstoupila ještě v bývalém NDR do honeckerovské SED. V německé postkomunistické levici se stala představitelkou ideově tvrdého křídla (tzv. komunistické platformy). Váha tohoto konzervativního křídla ovšem klesala, jak die Linke musela hledat oporu v západních spolkových zemích.

Za die Linke je už čtrnáct let poslankyní Bundestagu. Pozici Sahry posílilo, že se jejím životním partnerem v roce 2014 stal Oskar Lafontaine, který odešel v roce 2005 od sociální demokracie a stal se předsedou die Linke. V roce 2018 založila hnutí „Aufstehen“ s cílem mobilizovat protestní voliče. Tento projekt se ovšem příliš nezviditelnil, stal se i předmětem sporů uvnitř strany a die Linke ve volbách 2021 s 4,9 % jen tak tak prolezla do Bundestagu.

Sedmdesátiletý Lafontaine pro nemoc opustil politiku a Sahra se stala tvrdým oponentem nového vedení die Linke (zejm. po sjezdu v roce 2022). Postupně se stala disidentkou ve vlastní straně a začala koketovat s myšlenkou, že se vydá vlastní cestou. Spor o její aktivity plní už několik měsíců stránky německých novin. Na jaře 2023 prohlásila, že v roce 2025 už nebude kandidovat za die Linke, chce se dát na publicistickou dráhu a „otevírat cestu pro nové možnosti“.

Myslí to s odchodem z politiky vážně? Spor vznikl i o aktuální tvorbu kandidátky die Linke do EP. Wagenknecht vadí jméno aktivistky Carol Rackete a její vztah k migrační politice. Příznivci Wagenknecht by viděli jako lídra naopak ji. Napětí mezi konzervativním a liberálním křídlem je znát i při odsouzení teroristů z Hamásu, u požadavku na stažení ruských jednotek z Ukrajiny či odmítnutí fosilních paliv z Ruska. Rozpory na levici k takovým otázkám naznačují bankrot její praktické dialektiky. Spor o Wagenknecht obnažuje ideovou nejednotu strany.

Věc došla tak daleko, že v červnu požadovali kritici Wagenknecht, aby složila mandát v Bundestagu. Z vedení strany zaznělo, že budoucnost die Linke bude bez Sahry. Ta ale odpověděla, že se mandátu nevzdá, že jiní lidé na levici ji podporují a že současná die Linke ztrácí perspektivu. Část poslanců ji podporuje, štěpení by se tedy dotklo i frakce v Bundestagu. Ta má 38 členů a Sahru podporuje devět z nich (status vyžaduje aspoň 35 členů frakce).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): U nás bude díky naší fialové vládě i nadále panovat klídek

22:01 Štefec (Trikolora): U nás bude díky naší fialové vládě i nadále panovat klídek

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k drsnému začátku roku 2025 ve světě