Ferjenčík (Piráti): Vynechání osob v insolvenci z podpory je jedna z největších absurdit vlády

16.01.2021 20:09 | Zprávy

Kompenzace i pro živnostníky v insolvenci, za postojem Pirátů stojí i legislativa Evropské komise.

Ferjenčík (Piráti): Vynechání osob v insolvenci z podpory je jedna z největších absurdit vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Ferjenčík

Poslanec Pirátů Lukáš Kolářík se v prosinci obrátil interpelací na ministryni financí Alenu Schillerovou s dotazem na důvod, proč Ministerstvo financí vyjímá živnostníky v insolvenci z čerpání kompenzace za ušlý zisk. Ministryně tehdy nepravdivě uvedla, že se jedná o pravidla Evropské komise, která takovou podporu neumožňují. Tým pirátských analytiků ovšem zjistil, že Evropská komise umožňuje čerpat dotace na základě tzv. institutu de minimis. Po tomto zjištění se na Ministerstvo financí obrátil poslanec Mikuláš Ferjenčík. Po vyjasnění podmínek, za nichž mohou spoluobčané v insolvenci čerpart kompenzace, začalo ministerstvo konat a podmínky upravilo. Proti interpretaci ministerstva se postavil i ombudsman Stanislav Křeček.

„Ministerstvo financí se tváří, že nevědělo, že má možnost podpořit i osoby v insolvenci. Proč by ale měl živnostník, který prochází insolvencí, dostat další ránu od státu, který mu zavře podnikání a nepřizná žádné kompenzace? Navíc včerejší informace, že ministryně Schillerová vyjednala s Evropskou komisí výjimku, není pravdivá. V evropské legislativě je naopak explicitní výjimka pro osoby, kterým začala insolvence až v roce 2020. Jedná se o formu minimální podpory, která neohrozí narušení hospodářské soutěže,” upřesnil Lukáš Kolářík, pirátský poslanec a expert na dluhovou problematiku.

„Vynechání osob v insolvenci z podpory je jedna z největších absurdit vlády v oblasti kompenzací. Doufám, že tuto chybu se do konce ledna podaří napravit,“ uvedl Mikuláš Ferjenčík, který komunikoval se zástupci ministerstva po tom, co jeho odborný tým na tuto nespravedlnost upozornil.

Do věci se vložila také kancelář ombudsmana, na nějž se obraceli žadatelé s tím, že je finanční úřad neformálně kontaktoval, aby žádost o kompenzační bonus stáhli. Přitom pouze když má žadatel rozhodnutí, získává možnost bránit se proti nepřiznání bonusu úřadem. Piráti proto apelují na živnostníky, aby na svých právech trvali a nenechali se přesvědčit o stažení své žádosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Chce zvolat klasické "vracejte vstupné"

12:06 Mašek (ANO): Chce zvolat klasické "vracejte vstupné"

Reakce na výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové 2. ledna 2025 v Interview …