Golasowská (KDU-ČSL): Dítě nemá být předmětem obchodu

03.06.2023 10:21 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k petici Aliance pro rodinu.

Golasowská (KDU-ČSL): Dítě nemá být předmětem obchodu
Foto: kdu.cz
Popisek: Pavla Golasowská, KDU-ČSL

K přijetí petice Aliance pro rodinu „ZA KONEC OBCHODU S LIDMI A PROTI VYKOŘISŤOVÁNÍ ŽEN“

Ve středu 31. května 2023 byla v Petičním výboru Poslanecké sněmovny PČR za účasti místopředsedkyně výboru Niny Novákové přijata Petice za konec obchodu s lidmi a proti vykořisťování žen.

„Současná doba přináší zvýšenou citlivost k různým projevům násilí, zejména na ženách. Za velmi důležité, a netýká se to jen žen, ale všech lidí, považuji universální lidské právo na důstojnost. Protože lidská práva jsou nezadatelná a nezcizitelná, člověk se jich nemůže vzdát. Politici, média a všichni, kdo ovlivňují veřejný prostor, mají vytvářet prostředí, aby se práva na život či práva na lidskou důstojnost   dobrovolně nikdo vzdát nechtěl. Aby neexistoval tlak, třeba ekonomický, který by ho donutil tato práva v sobě popřít. Platí to i naopak: každý má velmi zvážit, zda naplnění jeho touhy není zaplaceno popřením lidského práva druhého,“ uvádí svůj základní přístup k obsahu přijaté petice Mgr. Nina Nováková.

Čtveřice poslanců z klubu KDU-ČSL (Romana Bělohlávková, Aleš Dufek, Pavla Golasowská a Nina Nováková) uspořádala od října minulého roku několik kulatých stolů a radila se s odborníky z různých oborů o otázkách souvisejících s náhradním, surogátním mateřstvím.

„Současná medicína i psychologie jasně hovoří o tom, že život dítěte je výrazně ovlivněn v oblasti fyzické, psychické i vztahové již měsíce před narozením a krátce po narození“ uvádí Nina Nováková a pokračuje: „Nemáme právo zapomenout na to, co může prožívat náhradní matka nejen v době těhotenství a v okamžiku, kdy se dítěte vzdává. Neptáme se vůbec, jak to může ovlivnit její další život.“

K tématu se vyjádřily i další poslankyně:“ Každé dítě potřebuje svoji identitu. Každé dítě má právo na to znát svoje rodiče, svoji rodinnou historii. Ona potřeba se většinou naplno projeví v období puberty a je provázena bolestným hledáním u dětí, které toto poznání nemají. Jako dětská lékařka s více jak třicetiletou praxí jsem tento proces opakovaně pozorovala u dětí v adoptivní péči. Nikdy proto nebudu souhlasit s tím, aby právo na dítě bylo nadřazeno nad právy dítěte“, říká Romana Bělohlávková.

Jiný pohled doplňuje Pavla Golasowská: „Dospělí si dělají nárok na to mít dítě někdy i za každou cenu. Dítě nemá být předmětem obchodu.“

„Každému legislativnímu návrhu musí předcházet široká diskuze, když je to naopak je to obyčejně špatně“, uzavírá Nina Nováková.

Kontakt pro novináře: poslankyně Mgr. Nina Nováková, tel: 737 209 760, e-mail: novakovan@psp.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

21:03 Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích