Gros (ODS): Ve své historii máme okamžiky, na které musíme být hrdí

11.05.2022 9:15 | Zprávy

Oslavy 80. výročí Operace Anthropoid, jednoho z mezníků II. světové války

Gros (ODS): Ve své historii máme okamžiky, na které musíme být hrdí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Gros, starosta MČ Praha 8

Oslavy a důstojnou připomínku 80. výročí Operace Anthropoid - jednoho z mezníků druhé světové války - připravuje městská část Praha 8 na dny 27. – 28. května 2022. 

Právě území Prahy 8 se trvale zapsalo do našich dějin. V Praze 8 - Libni proběhl 27. května 1942 v 10:35 hod. úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští vojáci Jan Kubiš a Jozef Gabčík za pomoci stovek dalších statečných občanů, kteří často za své hrdinství zaplatili cenu nejvyšší.  Letos to je tedy právě osmdesát let, kdy českoslovenští hrdinové zaútočili v libeňské zatáčce, a ukončili tak zločineckou kariéru Reinharda Heydricha, který má na svědomí nedozírné množství lidských životů. Ať to bylo v samotném protektorátu, či během holocaustu, jehož průběh naplánoval Heydrich při nechvalně známé konferenci ve Wannsee.

„Mám opravdu velkou radost z toho, že je letos tento den oficiálním významným dnem České republiky – Dnem národního vzdoru. Naplnila se tak naše radniční iniciativa z minulého roku, kterou jsme vyzvali obě komory parlamentu ČR, aby v tomto smyslu novelizovaly zákon o státních svátcích. Zároveň děkuji všem, kteří podepsali petici za tuto změnu zákona. Jako Češi máme být na co hrdí. Často jsme k sobě kritičtí, možná až příliš. Ale ve své historii máme okamžiky, na které musíme být hrdí,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Oslavy začnou rekonstrukcí útoku na Heydricha ve známé zatáčce u Památníku Anthropoid, následovat bude vzpomínkový akt a slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a historické vojenské techniky. Ty hlavní oslavy začnou v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýnu, kde budou veliké kulturní akce, ale také například ukázka vojenské techniky a vojenského ležení, filmová premiéra režiséra Morgensterna „Příběhy vlastenců“, ale návštěvníci si mohou odnést i spoustu unikátních věcí. Na místě oslav budou moci získat  pamětní bankovku s Gabčíkem a Kubišem, kterou jsme vydali v omezeném počtu 1942 kusů, pamětní medaili, která vyšla také v limitované sérii, LP s dosud nikdy nevydanými nahrávkami Jiřího Voskovce a Jana Wericha z vysíláni z Ameriky, včetně jejich reakce na atentát, CD se známými melodiemi Jaroslava Ježka s válečnými texty V+W, dobové Lidové noviny z 28.5.1942 k poledni a 29.5.1942 ráno, trička, knihy aj.," vyjmenovává místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti).

Na přípravě Operace Anthropoid se podílely desítky lidí z československého odboje. Jejich úsilí směřovalo k datu 27. května 1942, které se navždy zapsalo do světových dějin. Teprve až v roce 2009 jeden z nejvýznamnějších odbojových činů II. světové války získal i důstojnou připomínku – Památník Anthropoid. Zorganizovala ho a postavila městská část Praha 8. Iniciátorkou vzniku památníku byla místostarostka Vladimíra Ludková.

„Toto místo vzniklo jako připomínka hrdinů, které máme ve své historii. Vzpomínám si, že už jsem téměř nevěřila, že se po dvouletém úsilí podaří tento památník na tomto místě před třinácti lety vztyčit. Snaze městské části však významně dopomohl Vojenský historický ústav a přátelé z Asociace nositelů legionářských tradic. A jak rostla a mohutněla myšlenka na označení tohoto místa, mohutněl i pomník. A nám došlo, že na toto místo patří skutečně monumentální pomník,“ zavzpomínala místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).

Operace Anthropoid a smrt Heydricha rozjela neuvěřitelnou mašinérii represí. Tisíce vlastenců a lidí z domácího odboje bylo popraveno, umučeno nebo skončilo v koncentračním táboře. Z povrchu zeměˇ zmizely obce Lidice a Ležáky.

„Památník Operace Anthropoid ztělesňuje hrdinství českého a slovenského národa za okupace za druhé světové války. Je to pocta mužům, kteří šli do své trýzněné vlasti s pocitem téměř jisté smrti, zlikvidovat zrůdu jménem Reinhard Heydrich. A já jsem opravdu hrdý, že tento památník před třinácti lety postavila městská část Praha 8. Dlouhá léta totiž nebyl schopen ani stát, ani Hlavní město Praha, na tomto místě připomenout jeden z nejdůležitějších mezníků druhé světové války. Věřím, že letos naše společné připomenutí ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky, Vojenským historickým ústavem Praha, Hlavním městem Prahou, Městskou knihovnou v Praze, Muzeem veteránů a Českou tiskovou kanceláří a Českým rozhlasem Radiožurnál bude důležitou ukázkou naší hrdosti, sebevědomí a schopnosti našeho národa úspěšně se postavit tyranii,“ dodal starosta Gros.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Emisní povolenky jsou samozřejmě krásný byznys

19:05 Peštová (ANO): Emisní povolenky jsou samozřejmě krásný byznys

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…