Hejtman Červíček: Rozpočet kraje na rok 2024 je ve znamení dalšího růstu investic

08.12.2023 15:02 | Tisková zpráva

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje schválilo rozpočet v objemu přes 18 miliard korun. Z důvodu obezřetnosti zahrnuje provozní rezervy přes 300 milionů korun. Předpokládá další výrazný růst objemu investic.

Hejtman Červíček: Rozpočet kraje na rok 2024 je ve znamení dalšího růstu investic
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý policejní prezident, brigádního generál ve výslužbě Martin Červíček

„Příští rok budeme pokračovat v trendu posledních let, kdy významný podíl financí směřujeme na investice do zdravotnictví, silnic, školství a dalších klíčových oblastí. V rozpočtu jsme proto na investice vyčlenili přes 1,3 miliardy korun, což je zhruba o 12 % více než v letošním rozpočtu, který byl přitom rovněž výrazně proinvestiční. Plánované výdaje na krajské investiční projekty, které mají vysokou šanci získat evropské či jiné dotace, jsme meziročně zvýšili dokonce o 16,5 % na zhruba 420 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Celkové očekávané příjmy včetně provozních dotací od státu činí přes 18 miliard korun, z toho přes šest miliard tvoří vlastní příjmy.

Přes 11 miliard korun, tedy téměř dvě třetiny rozpočtu, bude věnováno na školství a přes dvě miliardy korun na dopravu.

Schválený rozpočet zahrnuje rezervu 200 milionů korun pro případ zdražení či vyšší spotřeby energií a další rezervu přes 100 milionů korun na jiné neočekávané běžné výdaje. Kromě toho rozpočet vyčleňuje, stejně jako letos, rezervní balík na investice ve výši 330 milionů korun.

„Základním cílem rozpočtu kraje je udržet podíl investic minimálně 20 % všech výdajů a udržet se na čele pomyslného žebříčku všech krajů. Předně je třeba dofinancovat všechny získané dotace pro nemocnice, střední školy a sociální zařízení. Hodně vlastních peněz půjde do obnovy silnic a začne se financovat i další moderní pavilon náchodské nemocnice,“ doplnil ekonomický náměstek Rudolf Cogan.

Kraj má možnost na základě smlouvy s Českou spořitelnou z roku 2021 čerpat investiční úvěr v celkové výši až 1,2 miliardy korun. Jeho smyslem je v případě potřeby dokrýt stavební náklady v náchodské nemocnici či dalších zdravotnických a sociálních zařízeních. Vzhledem k příznivému vývoji daňových příjmů i celkového krajského hospodaření však úvěr dosud nemusel být ani zčásti čerpán. Schválený rozpočet na příští rok plánuje jeho čerpání ve výši 300 milionů korun.

Již od loňska probíhá splácení úvěru od Komerční banky z roku 2018, který posloužil k rozsáhlé modernizaci a dostavbě náchodské nemocnice. Kraj každoročně splácí 180 milionů korun. Úvěr ve výši 900 milionů korun tak podle splátkového kalendáře vyrovná v roce 2026.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Vláda opět fixluje čísla tak, aby se jí hodila do krámu

10:21 Rajchl (PRO): Vláda opět fixluje čísla tak, aby se jí hodila do krámu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k přínosu ukrajinských uprchlíků pro státní rozpočet