„Snažíme se pomoci s řešením složité situace již několik měsíců. Poprvé jsem se sešel se zástupci skupiny EUC, kvůli otázce možné koupě frýdlantské nemocnice, již začátkem prosince minulého roku. Uvědomujeme si totiž, že absence dostupné nepřetržité péče na Frýdlantsku je velkou nejistotou, proto jsme opakovaně avizovali, že jsme ochotni o koupi nemocnice jednat,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.
O výši ceny, kterou by byl Liberecký kraj za nemocnici ochotný zaplatit, je třeba ještě jednat. „Cena 35 milionů, avizovaná zástupci společnosti EUC, je jimi předloženou nabídkou k jednání. Určitě necháme zpracovat odborný posudek, který nám určí reálnou hodnotu společnosti, o níž by se v případě koupě diskutovalo,“ poznamenal Martin Půta s tím, že od společnosti EUC, tedy vlastníka Nemocnice Frýdlant, žádnou oficiální nabídku neobdržel.
Město Frýdlant jednání o prodeji nemocnice Libereckému kraji vítá. „V případě, že nemocnici koupí Liberecký kraj, jsme s ním připraveni koordinovat naše další kroky. Město Frýdlant by v takovém případě vložilo do společnosti městské nemovitosti areálu nemocnice. Společnost by tak vlastnila jak budovy, tak samotnou nemocnici s vybavením a zdravotnickým personálem,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.
Propojení nabízí záruku pro zajištění nepřetržité akutní péče
Stávající situace je nejenom pro obyvatele Frýdlantského výběžku, ale i pro zaměstnance tamní nemocnice, nepřehledná a nejistá. Navíc je velkou zátěží pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje (ZZS LK) a Krajskou nemocnici Liberec. Kraj od března posílil frýdlantské výjezdové skupiny ZZS LK, kvůli tomu, že v Nemocnici Frýdlant přestane od 1. dubna fungovat nepřetržitý provoz interní ambulance. Roční náklady (personální a režijní na auto) na rozšíření provozu posádky v režimu RZP (řidič, záchranář) na celých 24 hodin činí dle kalkulace částku 6 676 217 Kč, které vynakládá Liberecký kraj z vlastního rozpočtu.
„Naším cílem je nejenom zajistit odpovídající péči pro takřka 30 tisíc obyvatel regionu, ale také zlepšit spolupráci nemocnic. Rádi bychom v případě převzetí spolupracovali s městem Frýdlant,“ vysvětlil hejtman. Pokud by došlo k převzetí frýdlantské nemocnice Libereckým krajem, mohla by se na jejím provozu podílet Krajská nemocnice Liberec. „Toto propojení nabízí záruku pro zajištění nepřetržité akutní péče v základních oborech pro obyvatele Frýdlantského výběžku,“ konstatoval hejtman Martin Půta, který předpokládá, že by ve frýdlantské nemocnici měla zůstat zachována akutní a nepřetržitá chirurgická, interní, gynekologická a anesteziologická péče, ale i péče v oboru geriatrie, následné péče a dlouhodobé intenzivní péče.
Místopředseda představenstva a lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš k tomu dodal: „Základem je ale stavět na místních kvalitních lékařích a ošetřovatelském personálu. Jsme si vědomi systémových problémů českého zdravotnictví, ale věříme, že společnými silami s frýdlantskými zdravotníky, kterým záleží na osudu frýdlantské nemocnice, vše zvládneme a mohli bychom prostřednictvím provozu tamní nemocnice pod křídly naší nemocnice uspokojit potřeby regionu a uklidnit zjitřenou situaci.”
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV