Městský úřad Stárkov ve spolupráci s Lesnicko dřevařským vzdělávacím institutem uspořádal tiskový briefing za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána, starosty města Stárkova Petra Urbana, zástupce správy toků Lesů České republiky, s. p. Romana Černého, zástupce Českého rybářského svazu Miroslava Kulicha a zástupce Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu Kamila Zahradníka. Na programu společného jednání byl aktuální stav volně tekoucích vod v okolí města Stárkova, v místech záchranné programu raka říčního. Výše uvedení zástupci reagovali rovněž na reportáž České televize ze dne 8. srpna, kde zástupce CHKO Broumovsko uváděl, že limitem pro úspěšné rozšíření raka říčního je především kvalita vod a jejich znečištění.
„Kraj pravidelně podporuje výstavbu vodovodů a kanalizací včetně příprav projektových dokumentací. Od roku 2016 jsme podpořili tyto projekty v částce zhruba 254 milionů korun. V tomto systému hodláme pokračovat a nadále pomáhat kvůli většímu důrazu na kvalitu vody i stále trvajícímu suchu," řekl hejtman Jiří Štěpán.
Ve Stárkově byla v minulých letech vybudována vysoce kvalitní čistička odpadních vod, která významně přispívá k čistotě vod v okolí.
„Reportáž České televize jsem viděl a musím vyjádřit nesouhlas s tvrzením, že kvalita vod v okolí našeho města, kde mimo jiné probíhá mnoho let záchranný program raka říčního, je nevyhovující. Toto tvrzení bylo pro mě impulsem, abych inicioval společnou schůzku, kde bude veřejně prezentován aktuální stav vod v okolí města. Každoročně provádíme kontrolní zkoumání vod, které odtékají z čističky a vždy je tento rozbor vyhodnocen jako vyhovující a pro přírodu nezatěžující. Rovněž prakticky všichni zemědělci v okolí jsou v programu ekologického zemědělství a na znečištění řek se nepodílejí.“ Uvádí starosta města Stárkova Petr Urban.
Český rybářský svaz a jeho místní organizace Stárkov se dlouhodobě podílí na záchranném programu raka říčního.
„V posledních 5 letech byly do řek a rybníčků vypuštěny stovky raků říčních. Bohužel se prakticky všichni stávají potravou vydry říční, která je limitním faktorem pro úspěch tohoto záchranného programu. Stav vod v místech vypouštění a výskytu raka je velmi dobrý a na raka říčního nemá aktuálně naprosto žádný vliv. V minulém týdnu jsme nechali provést na několika místech záchranného programu kontrolní odběr vody akreditovanou laboratoří s výsledkem, že odebrané vzorky mají parametry prakticky pitné vody.“ Zmiňuje Miroslav Kulich z Českého rybářského svazu.
Správu toků v okolí Stárkova má na starosti státní podnik Lesy České republiky, který záchranný program raka říčního také podporuje.
„Ve spolupráci s rybáři provádíme na tocích, které máme ve správě, budování vhodných úkrytů pro raka říčního, rovněž jsme se podíleli na záchranném programu i finančně. Dle našich zjištění je kvalita vod v tocích v okolí Stárkova na velmi dobré úrovni.“ Uvádí Roman Černý z Lesů České republiky, s.p.
„Ochrana přírody by měla vzít na vědomí, že je potřeba vzájemně komunikovat a spolupracovat. Není možné neřešit aktuální situaci, kdy o úspěchu záchranného programu raka říčního nerozhoduje stav vod, ale jiný živočich a to vydra říční. Je potřeba chránit všechny ohrožené živočichy v přírodě, nikoliv jen vybrané.“ Uzavírá Kamil Zahradník z Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV