Projekt RESOLVE v našem regionu navazuje na úspěšný mezinárodní projekt PIMMS CAPITAL z roku 2012, do kterého se kromě Moravskoslezského kraje zapojila také Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko, Statutární město Ostrava, Statutární město Opava a Koordinátor ODIS. Cílem projektu bylo zlepšení dopravní situace ve velkých městech a odklon od individuální automobilové dopravy k jejím ekologičtějším formám. Partneři sbírali zkušenosti v zahraničí - Birminghamu, Stockholmu a Limericku. Jejich následné projektové záměry byly zafinancovány z programu ROP Moravskoslezsko.
Unikátní projekt RESOLVE umožní partnerům výměnu zkušeností s konkrétními opatřeními v jednotlivých městech, které přispívají ke snížení emisí oxidu uhličitého a dalších látek, znečišťujících ovzduší. Projekt je spolufinancován z operačního programu INTERREG EUROPE.
Z průzkumů vyplývá, že lidé v EU využívají pro cesty za nákupy v 64 % procentech auto a téměř 100 % zboží se přepraví motorovými vozidly. Cesty za obchodem a doprava zboží tak přispívají k celkovému množství emisí, vznikajících v odvětví dopravy. To jenom podtrhuje nutnost přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku v souladu s cílem Evropské unie. Reálně to znamená motivovat veřejnou správu, podnikatele, ale i občany k využívání nových přístupů pro dosažení udržitelné a energeticky efektivní mobility osob a zboží (např. například rozšířením stání pro kola u obchodů, bezpečným napojením supermarketů na síť cyklostezek a chodníků pro pěší, lepší dostupnost obchodů městskou hromadnou dopravou či zlepšení logistiky dopravy zboží do obchodů apod.).
Projekt RESOLVE se zabývá současně dvěma aktuálními tématy evropských měst: poklesem v sektoru maloobchodu a rostoucí potřebou udržitelné mobility v městských oblastech.
Prostřednictvím úzké spolupráce s místními subjekty mohou partneři projektu zlepšit nástroje místní a regionální politiky a využít nové investice prostřednictvím nástrojů politiky Evropského fondu regionálního rozvoje a místních plánů pro snižování emisí uhlíku generovaných dopravou související s maloobchodem v centrech měst. Zároveň mohou podpořit zaměstnanost (cykloservis, půjčovna kol) i přispět k růstu místní ekonomiky a maloobchodu (akce “na kole za nákupem”, atd). Díky identifikaci, výměně a přenosu osvědčených postupů a metodik projekt podpoří místní strategie udržitelné dopravy a začlenění plánů udržitelné městské mobility v rámci politiky soudržnosti EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV