Hodek (ČSSD): Oběťmi domácího násilí nejsou jen ženy

17.08.2016 16:03 | Zprávy

Případy domácího násilí, které se v první polovině tohoto roku podařilo odhalit v hlavní městě a skončily vykázáním z bytu, patří ke druhému nejvyššímu počtu v České republice. V Praze od ledna do konce června bylo celkem vykázáno 93 násilných osob, tedy o tři méně než v Ústeckém kraji.

Hodek (ČSSD): Oběťmi domácího násilí nejsou jen ženy
Foto: Ladislav Carda
Popisek: radní Daniel Hodek (ČSSD)

„Stále vysoký počet případů domácího násilí v hlavním městě se daří odhalovat hlavně s ohledem na dobrou spolupráci s Policií ČR a dalšími orgány. Po třech letech výrazného nárůstu domácího násilí se situace v hlavním městě začíná stabilizovat, o čemž svědčí to, že za první pololetí tohoto roku byl zaznamenán stejný počet případů, jako tomu bylo v minulém roce,“ uvedl radní pro sociální politiku Daniel Hodek s tím, že pracovníci Intervenčního centra se setkávají s nejrůznějšími případy.

Jako je případ muže (55 let), který se na Intervenční centrum Praha obrátil se žádostí o pomoc po třicetiletém svízelném soužití s manželkou. „Poté co se jim narodily dvě dcery, se žena velmi změnila, začala mu vyčítat, že nevydělává dost peněz, že je k ničemu a podobně,“ líčila vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová. Žena začala chodit domů opilá a posilněná alkoholem intenzitu svých výčitek vůči manželovi stupňovala. Nepomohlo ani vysvětlování ani domlouvání ze strany klienta. Druhý den se manželka vždy omlouvala, že si nic nepamatuje. „Postupem času došlo i na fyzické napadání, začalo to strkáním, poté se přidaly i facky a kopance. Klient chtěl za každou cenu udržet rodinu pohromadě, hlavně kvůli dětem, proto věc nikdy neohlásil. A nechtěl se ani rozvést, i přesto že ho k tomu nabádal jeho nejlepší kamarád, který o situaci zčásti věděl,“ doplnila Holušová s tím, že klient se o tom styděl s kýmkoliv mluvit, myslel si, že si za to může sám, což mu manželka neustále opakovala.

Nyní, když už obě dcery začaly žít vlastní život a odstěhovaly se, muž se rozhodl svou životní situaci řešit a přišel se poradit do Intervenčního centra. Po poradě nahlásil vše na místní oddělení policie, která využila své pravomoci a manželku z bytu na 10 dní vykázala. „My jsme mu pomohli připravit a podat návrh na předběžné opatření na ochranu před domácím násilím, kterým se vykázání prodloužilo o další měsíc. Ve spolupráci s naší právničkou si připravil i návrh na rozvod. Nyní čeká na to, až proběhne soud ohledně rozvodu, a dochází k našemu psychologovi,“ dodala Holušová.

Podle ní hraje velkou roli dlouhodobost a intenzita násilí ve vztahu a to, kdy se oběť rozhodne situaci řešit. „Čím kratší dobu setrvá člověk v násilném vztahu, tím lépe se může s následky vyrovnat, i když to není nikdy jednoduché,“ uzavřela Holušová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Co Řehka s Černochovou zapomněli sdělit

16:04 Kavij (KSČM): Co Řehka s Černochovou zapomněli sdělit

Další tradiční setkání armádních velitelů pořádané koncem roku v Praze je minulostí.