Osobně jsem překvapen, že materiál do Vlády předložilo MPO (velká pochvala za iniciativu) a ne místopředseda vlády pro vědu výzkum a inovace. NIF má překlenout a vyplnit právě tuto mezeru v podpoře podnikatelů a menších firem, které mají připravené zajímavé, ale do určité míry rizikové projekty, které nejsou již v praxi ověřené, ale mohou mít daleko větší přínos v budoucnu vysokou přidanou hodnotou.
Česká republika právě díky konzervativnímu přístupu komerčních bank a neexistenci podpory rizikových výrob a technologií je hluboko pod průměrem Evropské unie v podpoře a rozvoji podnikání právě v oblasti high technologií.
Projekt NIF počítá s tím, že po prvotní podpoře projektů a začínajících malých firem bude již NIF samofinancovatelný tím, že se budou z úspěšně realizovaných projektů navracet poskytnuté prostředky zpět do fondů založených v rámci NIF.
Obecně mohu konstatovat, že myšlenka a schválený projekt NIF může být velkým přínosem a impulsem podpory zejména pro realizaci nových technologií a výrob s vysokou přidanou hodnotou.
Je škoda, že se iniciativa MPO a vlády začíná realizovat až v roce 2015 a ne třeba již před 10 lety, nemuselo by dojít k tak velkému propadu oproti EU a světu.
V oblasti podpory podnikání začínajících podnikatelů fungují podnikatelské inkubátory, bohužel je zpravidla využívají více firmy již zavedené nebo se zavedenými technologiemi či dokonce firmy či podnikatelé na pokraji insolvenčního řízení.
Noví a kreativní živnostníci a podnikatelé v inovačních technologiích postrádají podporu, kterou nyní poskytne NIF. Co říci závěrem? Držím palce a přeji úspěšné prosazení a trvání NIF.
Pavel Hojda, stínový ministr pro resort dopravy, průmyslu a obchodu KSČM
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV