Na přechodu léta a podzimu bylo možné sbírat šišky jedle a douglasky, později plody dubu, buku, javoru a jeřábu, v zimě je vhodná doba pro sběr semen lípy, šišky smrku, modřínu a borovice lesní. Z dlouhodobého sledování je zřejmé, že se semenné roky jednotlivých dřevin vracejí častěji, než bývalo obvyklé.
„Vlastníci lesa mohou semenného roku k obnově svých lesů využít tím, že buď nechají holiny samovolně nalétnout semeny z okolních porostů, anebo sesbírají lesní osivo, kterým následně lesní porosty obnoví. Výrazně tím sníží náklady na zalesnění,“ mluví o levnějším způsobu obnovy lesa Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
„Aby však byla obnova lesních porostů úspěšnější, je vhodná předcházející skarifikace půdního povrchu, neboli zraňování půdy. Tato mechanické příprava půdy, jejíž podstatou je narušení drnu nebo povrchové vrstvy nadložního humusu se současným promísením s minerální zeminou, vytvoří příznivější podmínky pro vyklíčení semen a ujmutí se náletu,“ dodává Jiří Bartoš, vedoucí oddělení lesního hospodářství a myslivosti Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV