KDU-ČSL: Nejdůležitější je prevence, osvěta a podpora rodinného života

27.04.2021 20:45 | Zprávy

Klíčová je prevence, vyplynulo z on-line setkání „Když se stane domov i sociální sítě nebezpečím pro děti a bezbranné“ uspořádaného lidovci.

KDU-ČSL: Nejdůležitější je prevence, osvěta a podpora rodinného života
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Tresty za domácí násilí, stalking, znásilnění, dětskou pornografii na sítích a obchodování s dětmi jsou stále velmi nízké. Proto proběhl webinář na téma: „Když se stane domov i sociální sítě nebezpečím pro děti a bezbranné“, který uspořádala poslankyně Pavla Golasowská a 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Panelisty byli jak politici, tak zástupci doprovodných organizací, ministerstva spravedlnosti a legislativci. Vystoupili výše zmíněné pořadatelky, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, Kateřina Lišková z Linky Bezpečí a Martina Lenczowská z poradny pro domácí násilí Elpis, katolický kněz, ale také režisér dokumentu vysílaného Českou televizí Z lásky nenávist pan Romuald Štěpán Rob, dále paní doktorka Daniela Kovářová z České advokátní komory a pracovníci z ministerstva spravedlnosti ČR.

Proběhla velmi zajímavá a podnětná diskuze o výši současných trestů, o jejich případném zvýšení za tyto delikty a o jejich dopadech na agresory. Cílem webináře bylo zhodnocení legislativy v rámci trestního zákoníku a diskuze k připravované novele, která by měla změnit trestní postihy za výše zmíněné násilí na dětech i dospělých.

„K zorganizování tohoto webináře mě vedla moje dlouholetá zkušenost z poradny pro domácí násilí, kterou jsem několik let vedla a dále ve mě hluboce zarezonoval dokument V síti. Proto jsem připravila mnoho legislativních návrhů v souvislosti s kuplířstvím, znásilněním, sexuálním obtěžováním, zneužíváním a prodejem dětí, které chci podat a které bych ráda prostřednictvím tohoto webináře doplnila o další náměty. Jsem již domluvená na schůzce s náměstkem Tejcem ohledně připravované novely k trestnímu zákoníku. Je velmi špatně, že v zákoně není přesně definováno domácí násilí," uvedla Pavla Golasowská.

Šárka Jelínková sdělila, že toto téma je obzvláště v této době velmi aktuální. "V Senátu se také nad tímto tématem zamýšlíme a těší mne, že prošel náš pozměňovací návrh k trestního zákoníku na zvýšení trestů. Je v něm explicitně rozšířen a vyjmenován okruh zvláště zranitelných osob a je tam pojmenován trestní čin znásilnění, týrání svěřené osoby a trestný čin týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Je nesmírně důležité, aby se zmírnily dopady na psychiku a zdraví oběti,“ uvedla Jelínková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!