Tuto akci pravidelně organizuje Český svaz bojovníků za svobodu – ovšem od nástupu ministryně obrany Jany Černochové do funkce, na základě jejího osobního zákazu, již bez účasti, podpory a participace Armády České republiky. Což je mimořádně ostudné.
Lhaní o dějinách na vzestupu
Výročí začátku Slovenského národního povstání (a celý jeho odkaz) je v posledních letech, bohužel, záležitostí, o které politici a média hlavního proudu již téměř vůbec nehovoří. Anebo, což je možná ještě horší, hovoří o ní nepravdivě, zavádějícím až lživým způsobem, stejně jako o různých dalších důležitých událostech, spojených s druhou světovou válkou a bojem proti Němcům. A proto patří velké díky právě Českému svazu bojovníků za to, že tohle mírně pozapomenuté výročí na událost zásadního, a to i českého národního významu každoročně důstojně připomíná.
Jde totiž o velmi důležitou připomínku počátku klíčového momentu ozbrojeného odporu nejen proti tehdejšímu klerofašistickému slovenskému režimu, ale současně, nebo možná i hlavně, proti hitlerovskému Německu, jehož byl tento režim naprostým vazalem a které Slovensko ničilo a české země okupovalo a Čechy, i další Slovany, vyhlazovalo.
Vzpomínat s pokorou a úctou k pravdě na tyto milníky našich dějin se, bohužel, nyní už takzvaně moc nenosí. Protože žijeme v době, kdy se ve veřejném politickém a mediálním prostoru velmi často, a mnohdy i záměrně a cíleně, přepisuje a falšuje naše moderní historie. A to nejčastěji právě v souvislosti s druhou světovou válkou, s jejími příčinami, průběhem i s jejími výsledky. Zcela v intencích hesla „Kdo chce ovládat přítomnost, musí nejprve ovládnout i minulost“. Cílem těchto snah a politických her proto bývá právě i Slovenské národní povstání a jeho odkaz.
Charakter a dějinný význam Slovenského národního povstání
Přitom je nepochybné, že toto povstání bylo největší a nejdůležitější ozbrojenou protiněmeckou akcí na území někdejšího Československa a střední Evropy vůbec. Respektive spolu s Varšavským povstáním šlo o dvě největší a nejdůležitější kolektivní domácí bojové protiněmecké akce v celé Evropě. Slovenské národní povstání bylo akcí, která jasně dávala Evropě a světu najevo, že Slováci většinově nechtějí být kolonií nacistického Německa a že touží po návratu k svobodné a demokratické společnosti, jakou bylo, přes všechny jeho dílčí chyby, neduhy a nedostatky, předválečné Československo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Mgr. Jiří Kobza
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV