Koaliční vědátoři ohlašují na příští měsíce další sérii legislativních úprav existence veřejnoprávních médií, zatím se omezili na novelizaci v jednom hlavním bodě, a to je způsob volby členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu.
Připomeňme, jaký byl okolo těchto orgánů vývoj. Po roce 1991 byly všechny tzv. mediální rady nominovány a voleny Poslaneckou sněmovnou, víceméně zvykově na bázi zastoupení jednotlivých stran po volbách, což dává dobrý smysl. Poslanci zastupují občany a Rady ČT a ČRo mají hlídat naplňování zájmů týchž občanů. Teprve po bezprecedentní rebelii na Kavčích horách v zimě 2000-2001 se systém volby členů Rad změnil. Nově kandidáty navrhovaly organizace z tzv. občanské společnosti – od církví po sportovní kluby i zahrádkáře. Každý ovšem věděl, že jde o pokrytectví a alibismus. Kandidáti byli formálně kryti nominací od nějakého spolku, ale šlo v podstatě opět vždy o kandidáty politické, zastupující tu či onu stranu. Díky překryvu mandátů byla jakž takž zajištěna rovnováha, takže obvykle se nestávalo, že by Rady opanovala momentálně vládnoucí klika jaksi en bloc.
Dnešní pětikolka to chce změnit. Chce docílit toho, aby kandidáty do Rad nově navrhovaly jen vybrané spolky vesměs zájmově podjaté, třeba Syndikát novinářů, FITES atd. Vládní strany se domnívají, že si tím pojistí bezmeznou oddanost politicky blízkých organizací, a tedy poslušnost budoucích radních. Jinými slovy – opanují veřejnoprávní média a budou skrze ně provozovat výlučně vlastní jednostrannou propagandu, ale za peníze všech občanů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.