Kraje a obce chtějí změnu rozpočtového určení daní. A stažení církevních žalob

27.06.2016 10:11 | Zprávy

Vláda by měla připravit novelu zákona o rozpočtovém určení daní (RUD). Shodla se na tom vedení Asociace krajů ČR (AKČR) a Svazu měst a obcí ČR (SMOČR). Obě organizace přitom budou požadovat, aby územní samosprávy měly podíl také ze spotřebních daní u pohonných hmot, eventuálně z daní silničních. Tyto peníze by kraje, města a obce chtěly investovat do dopravní infrastruktury. I to zaznělo na jednání AKČR a SMOČR v Nedvědici u Brna. Na řadu přišly i církevní restituce a další společný postup: požadavek krajů, měst a obcí na stažení církevní žalob.

Kraje a obce chtějí změnu rozpočtového určení daní. A stažení církevních žalob
Foto: akcr.cz
Popisek: Asociace krajů ČR

„Pokud bychom měli dostatečný podíl z rozpočtového určení daní, neocitali bychom se každoročně v roli „žebravých mnichů“ klepajících na dveře ministerstva dopravy očekávajíc, jestli dostaneme nějakou korunu na opravy krajských komunikací,“ říká předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a dodává: „Chceme, aby podíl ze spotřebních daní u pohonných hmot, eventuálně u daně silniční, byl ukotven v zákoně a týkal se tak do budoucna jakýchkoliv hejtmanů. Bez ohledu na to, jak dopadnou volby.“

V kontextu s RUD kraje podporují úsilí měst a obcí v navrácení podílu z DPH na úroveň před důchodovou reformou bez rušení motivačních prvků. Podobně města a obce nedávno podporovaly zvýšení podílu krajů z RUD. To nakonec vláda schválila v podobě, kterou kraje požadovaly.

„Vítám, že jsme  v otázce RUD našli shodu s Asociací krajů a těší mě, že se my, územní samosprávy, vždy domluvíme a naše spolupráce je jednoduše skvělá,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Bohužel stát v oblasti financování samospráv dosud přijímal spíše izolovaná řešení, která reagovala na aktuální problémy. My, nezávisle na tom, zda se jedná o kraje či města a obce, však potřebujeme mít možnost dlouhodobě plánovat investice, a tedy rozumný rozpočtový systém s adekvátním a zákonem stanoveným daňovým podílem.“

Diskuse se nevyhnula ani dnes často skloňovaných církevním restitucím. Kraje, města a obce budou i nadále - při respektování zákona - hájit svůj majetek. Mnohdy složitou situaci by měla pomoci řešit analýza, kterou si nechala zpracovat Asociace krajů ČR.

„Tento týden předložím prezidentu republiky, předsedovi Sněmovny, Senátu a premiérovi naši analýzu, která se týká církevních žalob. Její součástí je i rozsudek ve sporu o klášter kapucínů v Opočně,“ říká předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a dodává:   „V polovině srpna se chceme - spolu s předsedou Svazu měst a obcí -  setkat s kardinálem Dominikem Dukou jako představitelem České biskupské konference. Chceme na něj apelovat, aby církve a řády vzaly zpět ty žaloby podané vůči městům, obcím, nebo krajům, které nemají relevantní právní podklad.“

„Budeme žádat stažení stovek žalob na kraje, města a obce, v nichž se církev domáhá vlastnictví majetku, který  jí před rokem 1948 náležel,“  říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Argumentujeme nejen zněním zákona, který přiznává církvím za tento majetek finanční náhradu, ale i nedávným rozsudkem Nejvyššího soudu, který dal za pravdu Královéhradeckému kraji ve sporu o klášter kapucínů v Opočně.“

Debatovalo se i o České poště. Projekt Pošta Partner, jehož podstatou je provozování poštovních poboček v obcích formou franšíz, zatím nefunguje podle představ samospráv. Jsou to však zpravidla služby občanům, které rozhodují o tom, kde lidé bydlí. Pokud nechceme, aby se venkov vylidňoval, poštovní služby je třeba zachovat. V tomto duchu se vedou jednání s vedením České pošty se záměrem, aby projekt zatraktivnilo a posílilo tak jeho životaschopnost. Svaz měst a obcí spočítal, že příspěvek, který Česká pošta obcím na franšízy nyní poskytuje, nepokrývá ani polovinu provozních nákladů. Je proto nutné jednat o zvýšení této částky, a to o 30 až 50 %. V takovém případě by franšíza poštovních služeb mohla být pro obce zajímavější a nepanovaly by takové obavy z rušení kamenných poboček.

Kraje, města a obce našly společnou řeč i co se týče cyklostezek. Rýsuje se dohoda o spolupráci mezi Asociací, Svazem a Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI). Měla by vést k větší koordinaci krajů, měst a obcí při budování cyklostezek. Tak, aby byly vzájemně propojené, navazovaly na sebe a vznikaly větší celky. To by mělo pomoci odvést cykloturistiku z hlavních silničních tahů, což by zvýšilo bezpečnost a samotnou volnočasovou aktivitu výrazně zpříjemnilo.

Jednání v Nedvědici u Brna se za Asociaci krajů ČR zúčastnil předseda a jihomoravský hejtman Michal Hašek a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Svaz měst a obcí ČR reprezentoval předseda a starosta Kyjova František Lukl, místopředseda pro evropské záležitosti a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a výkonný ředitel Dan Jiránek. Hostem pracovního setkání byl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica. Kromě výše uvedených témat se diskutovalo také o školství včetně inkluze, vodním zákoně včetně odpadních vod či retenci vody v krajině.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Rozpočet ministerstva obrany je špatná hra s čísly

16:32 Vích (SPD): Rozpočet ministerstva obrany je špatná hra s čísly

Minulý týden jsme měli možnost v přímém přenosu sledovat na veřejnoprávní televizi půl hodinový bila…