V probíhajícím legislativním procesu teď neřešme, jak budou potomci československých emigrantů prokazovat svoji příslušnost k České republice. Zda pouze jakýmsi čestným prohlášením, či skutečnými dokumenty (například rodným listem) svých předků. Hlavní otázkou je totiž obligátní a každým dnem bobtnající dvojí metr.
Pro někoho překvapivě legalizace českého občanství má jistou „souvislost“ s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. I pro mě kontroverzním politikem, kterého zástupci pětikoalice právě „nemusejí“.
Viktor Orbán začal totiž před lety „rozdávat pasy“ lidem s maďarskou národností v okolních státech. Po schválení Trianonské dohody po první světové válce jich na Slovensku, v Srbsku či Rumunsku žijí statisíce. Tento krok maďarského premiéra souvisel nejen s nostalgií po velkém Maďarsku, ale hledejme v něm i praktické důvody. Přinesl Orbánově straně Fidesz velmi zajímavé množství hlasů v parlamentních volbách. A o to jde českým vládním politikům především.
Nynější šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová před maďarskými volbami v roce 2022 ryze diplomaticky vyzvala tamní voliče, aby „vyhnali Orbána“. V rozhovoru pro provládní server www.forum24.cz v témže roce Orbána pohaněla následovně: „Mně jeho kroky, ale i činy děsivé připadají. Myslím si, že jim máme věnovat daleko větší pozornost. Jsme v bezprostřední blízkosti země, s kterou jsme v mnoha spojeneckých aliancích. Tato země rozdává pasy Maďarům, žijícím v jiných zemích, například na Slovensku. Orbán toto provádí v celé řadě zemí a my to tolerujeme.“
Nikoli, milá paní předsedkyně. Vy to nejen tolerujete, ale dokonce se tím ve vaší snaze ohýbat volební výsledky v České republice inspirujete. Kráčíte po cestě vašeho arciďábla, jehož počínání tolik kritizujete. Kdybyste byla férová, prohlásíte: „Hm, on ten Orbán v lecčems není tak špatný...“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV