“Povolování výstavby trvá okolo pěti let. Letos se tak dostaly do realizace developerské bytové projekty zahájené v době, kdy rozvoj Prahy měli na starost Zelení, konkrétně někdejší náměstci primátorky pro územní rozvoj Stropnický a Kolínská. V nemožnosti developerské výstavby tedy problém dostupnosti bydlení není,” komentuje analýzu spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.
“Úspěšnost developerů rozhodně nesejmula z Prahy povinnost zajistit dostupné bydlení a pečovat o komfort stávajících obyvatel města. Proto Zelení v létě 2020 vyzvali vedení Prahy k realizaci 6 kroků pro zlevnění bydlení v Praze. Inspirace pochází z Barcelony, Vídně nebo Kodaně. Důstojné bydlení má být standardem, nikoli luxusem,” říká Monika Horáková, spolupředsedkyně Zelených v Praze 2.
Zelení v Praze doporučují vedení hlavního města:
Zřídit bezplatnou právní poradnu pro nájemníky a vlastníky nemovitostí určených k bydlení a spolu s ní uživatelsky přívětivý informační portál pro zájemce o dostupné bydlení
Stanovit oblast bydlení jako jednu ze čtyř investičních priorit a vyhradit dostatečné prostředky pro nákup a následnou přestavbu hotelů, hostelů a ubytoven pro trvalé bydlení,
Zajistit organizační kapacitu pro efektivní administraci výkupů a pronájmů a aktivně nabízet výkup bytů za cenu v místě a čase obvyklou.
Aktivně nabízet majitelům prázdných bytů a domů možnost zprostředkování nájmu minimálně na dva roky s městskou garancí
Vytvořit dotační program pro majitele objektů s cílem obnovit bytovou funkci v domech dříve přestavěných na hotely, hostely a kanceláře.
Posílit kompetence hlavního města vůči městským částem a stanovit standardy a povinnosti pro městské části v oblasti bytové politiky.
Více o návrzích Zelených pro levnější bydlení v Praze ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV