Velké státy Evropské unie v čele s Německem by si to velmi přály. Ty menší se tomu brání. Řeč je o možnosti použití právo veta ve společné zahraniční a bezpečnostní politice EU.
Jinými slovy, každý ze sedmadvacítky členských států má možnost zablokovat návrh, i kdyby se na něm zbylých 26 států shodlo. Prezident Petr Pavel v úterý v projevu v belgických Bruggách kromě jiného řekl, že by bylo dobré diskutovat o tom, zda by se členské státy EU neměly práva veta vzdát.
Člověk by neřekl, že po třiceti letech, co jsme se vymanili z područí Ruska, kde o nás rozhodovali jiní, bude někdo tleskat tomu, že bychom se měli dobrovolně zbavit práva rozhodovat o vlastním směřování aspoň v těch nejdůležitějších záležitostech.
Z českých politiků jsou možnému přechodu na hlasování kvalifikovanou nakloněni třeba europoslanec například Luděk Niedermayer za TOP 09 a europoslanci Pirátů, kdy Mikuláši Peksovi se vyjádření prezidenta Petra Pavla líbí. Je to přitom otázka svrchovanosti. Ztráta veta by pro nás byla fatální. Pak už bychom neprosadili vůbec nic.
To koukáte, jakého disciplinovaného oficíra jsme si zvolili na Hrad.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV