Michálek (Piráti): Politické dotační podnikání a manipulace titulků nejsou normální

03.08.2023 13:09 | Tisková zpráva

Zneužívání médií vrcholnými politiky i jejich k přístup k dotacím se výrazně ztíží. Senát schválil klíčový pirátský návrh protikorupčního zákona, který výrazně omezí střet zájmů u vysoce postavených politiků. Zákon navrhla skupina poslanců v čele s Jakubem Michálkem, předsedou poslaneckého klubu Pirátů, který pro myšlenku nadchl i koaliční partnery.

Michálek (Piráti): Politické dotační podnikání a manipulace titulků nejsou normální
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Michálek

„Chceme tu politiku s čistým štítem. A taky reálně dodat změnu, abychom udělali pořádek v tom, co jsme kritizovali na minulé vládě. Nejsme a nechceme být jako oni. Přísnějším zákonem o střetu zájmů zabraňujeme prorůstání politických zájmů, mediálních domů a dotačního podnikání do jednoho velkého spletence. Teď víc než kdy jindy potřebujeme posílit důvěru ve správu státu a ukázat, že politické dotační podnikání a manipulace titulků nejsou normální. A to bez ohledu na to, v jakém dresu politik kandiduje,” vysvětlil Michálek.

Změna spočívá v tom, že zákon proti střetu zájmů bude skutečně vymahatelný. To znamená jak v případě, že politik vlastní mediální domy a k tomu je poslancem, nebo pobírá dotace a současně je členem vlády, pod kterého spadají úředníci, kteří o dotacích rozhodují. Přísnější zákon léta blokovalo hnutí ANO vedené Andrejem Babišem, majitelem mediálního domu MAFRA a holdingu Agrofert, který pobírá dotace kolem dvou miliard korun ročně. Zákon nově nepůjde obcházet ani přes svěřenské fondy, protože skutečný vlastník se bude kontrolovat stejným způsobem, jako to dělají banky, aby zabránily praní špinavých peněz.

„V demokracii jsou svobodná média a občané hlídacími psy mocných. Nový zákon nás opět přibližuje vyspělým státům, kde je méně zneužití moci a korupce. Zachráněné peníze daňových poplatníků pak přispívají i vyšší životní úrovni. Velké mediální domy sice typicky vlastní miliardáři, ale problém je daleko horší, pokud současně vstoupí do politiky. Zákon zde dává hranice, aby si politik nedělal ze své práce byznys a nezneužíval média. A chci zdůraznit, že tento zákon zdaleka není o jednom člověku, protože tuto hranici již překročilo více lidí. Nejde jen o zahraniční příklady jako byl Berlusconi v Itálii. Dotace a zakázky u nás historicky pobírala řada ministrů, kteří na tom zbohatli, a do politiky se zase chtěl vrhnout mediální magnát Jaromír Soukup, takže tento zákon dává jasná pravidla opravdu pro všechny,” doplnil Jakub Michálek.

Pokud prezident zákon podepíše, nabude účinnosti 1. ledna nového roku. Od toho dne bude mít politik, který vlastní média, 60 dnů na to, aby vlastnictví ukončil. Jinak mu hrozí exekuční výkon rozhodnutí a vysoká pokuta. Pro členy vlády jsou podmínky ještě přísnější, ti nebudou moci brát žádné nenárokové dotace a investiční pobídky. Změna se naopak netýká veřejných zakázek, které budou upraveny zvlášť.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

21:03 Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích