Michálek (Piráti): Právní řád bude srozumitelnější – návrhy zákonů doplní přehledy povinností dotčených subjektů

10.04.2019 15:05 | Zprávy

Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek a poslanci Marek Benda, Martin Kupka (oba ODS) a Robert Králíček (ANO) dnes na tiskové konferenci představili novelu jednacího řádu Poslanecké sněmovny a návrh registru povinností.

Michálek (Piráti): Právní řád bude srozumitelnější – návrhy zákonů doplní přehledy povinností dotčených subjektů
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek

Návrh počítá s tím, že součástí důvodové zprávy u předkládané legislativy vždy bude přehled nových povinností dotčených subjektů. Tabulka, v níž budou povinnosti dotčených subjektů vyjmenované, bude obsahovat i sankce a orgány, kteří budou tyto sankce vyžadovat. „Pokud tedy Sněmovna přijme například zákon týkající se chovu včel, dozví se Český svaz včelařů o veškerých nových povinnostech právě z této tabulky, včetně možných sankcí od Státní veterinární správy,“ vysvětluje Michálek. Tvůrci návrhu si od něj slibují větší srozumitelnost právního systému.

„Aby byla zajištěná dostatečná doba na testování celé elektronické sbírky zákonů, prosadili jsme rok a půl na testování systému. Systém by měl být funkční od července roku 2020, od kdy bude probíhat testování a ostrý provoz naběhne 1. ledna 2022. Informace o povinnostech a sbírce zákonů budou dostupné ve formátu otevřených dat, takže každý bude mít informace k dispozici bezplatně a bude nad nimi možné stavět podobné aplikace jako dnes lidé znají třeba pro zákony a jízdní řády,“ informoval Jakub Michálek.

Dnes představený návrh podporuje jak opoziční ODS, tak vládní ANO. Jak uvedl poslanec Králíček, pro přijetí zákona je i premiér Andrej Babiš. Závazek podpořit přehledné povinnosti pro podnikatele a ostatní občany vzešel z diskuse Jakuba Michálka, Martina Kupky a Jaroslava Faltýnka v pořadu Otázky Václava Moravce. Zástupcům poslaneckých klubů, kteří za legislativou stojí, poděkoval Zdeněk Zajíček, prezident ICT unie. Ocenil přínos, který zákon bude mít pro občany a podnikatele. Výrazně pomůže i starostům a představitelům místních samospráv, kteří jsou zavaleni řadou povinností.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Čeští komunisté se stali evropským hlasem tisíců politických vězňů na Ukrajině

4:31 KSČM: Čeští komunisté se stali evropským hlasem tisíců politických vězňů na Ukrajině

Ačkoliv česká média o porušování lidských práv na Ukrajině stále mlčí, v zahraničí vzbudila demonstr…